Normandie oslavuje 6. červen 1944

Paříž - V Normandii na severozápadě Francie dnes proběhla hlavní část oslav 65. výročí vylodění západních spojenců. Účastnili se jich zástupci zemí, které se na operaci proti nacistickému Německu podílely, tedy prezidenti USA Barack Obama a Francie Nicolas Sarkozy, britský princ Charles a premiéři Británie Gordon Brown a Kanady Stephen Harper.

Americký prezident Barack Obama vzdal čest hrdinům dne D a prohlásil, že jejich útok pomohl zachránit svět od zla a tyranie. „Žijeme ve světě soupeřících přesvědčení a tvrzení o tom, co je pravda. V takovém světě je vzácné, aby došlo k boji, který vypovídá o lidstvu něco obecného. Druhá světová válka to učinila,“ prohlásil Obama před zraky řady veteránů druhé světové války na hřbitově v Colleville-sur-Mer, kde je pohřbeno 9 387 amerických vojáků.

Obama také řekl, že válka proti nacistickému Německu položila základ pro léta míru a prosperity. „Tehdy to nikdo nemohl vědět, ale tolik pokroku, který charakterizoval 20. století na obou březích Atlantiku, je postaveno na bitvě o šest mil dlouhý a dva kilometry široký kousek pláže,“ řekl americký prezident devíti tisícům pozvaných hostů.

Video Normandie 2009 - 65. výročí vylodění
video

Normandie 2009 - 65. výročí vylodění

Normandie 2009 - 65. výročí vylodění

Oslavy 65. výročí vylodění v Normandii

Reportáž Barbory Šámalové


Americký prezident ve svém projevu vzpomněl i na svého děda, Stanleyho Dunhama, který do Normandie připlul měsíc po dni D, a svého prastrýce, Charlese Payneho, který byl během války v první americké divizi a účastnil se i dnešní ceremonie.

Sarkozy: Obama je symbolem Ameriky, kterou milujeme 

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vzdal čest vojákům všech zemí, kteří položili své životy za osvobození Francie v roce 1944. Zároveň prohlásil, že jejich ideály by měly zůstat tváří v tvář hrozbám 21. století stále živými.

Nicolas Sarkozy:

„Před 9 000 americkými hroby na tomto hřbitově chci vzdát jménem Francie čest těm z vašich dětí, které prolily svou krev na normandské zemi a které tu jsou pochovány. Nikdy na ně nezapomeneme.“

Sarkozy také vzdal osobní hold Baracku Obamovi a označil ho za „symbol Ameriky, kterou milujeme“, Ameriky, která bojuje za svobodu, demokracii a lidská práva.

Do Francie přijel například i americký herec Tom Hanks, který ztvárnil jednu z hlavních postav ve válečném filmu Zachraňte vojína Ryana. Oslav se účastnilo také 450 amerických veteránů, z toho 150 přímých účastníků vylodění.Na oslavách chyběla britská královna Alžběta II. Elysejský palác britskou královskou rodinu nepozval, z čehož vznikl diplomatický skandál. Podle redaktorky ČT Barbory Šámalové panoval v Británii pocit, že oslavy mají být francouzsko-americkou záležitostí. Pozvání pro královskou rodinu přišlo až po intervenci Bílého domu. Na oslavy přijel ale nakonec jen korunní princ Charles, Alžběta II. se dnes účastní dostihů v Epsomu.

Hřbitov v Colleville-sur-Mer leží nad známou pláží Omaha, kde utrpěly americké jednotky 6. června 1944 největší ztráty při útoku proti německým opevněním.

Přestože se oslavy konají ve Francii, hostitelskou úlohu má americký prezident Barack Obama. Areál totiž darovala v 50. letech minulého století Francie Spojeným státům jako výraz vděku za osvobození od nacismu.

/*json*/{"map":{"lat":49.3606040915,"lng":-0.85663318634,"zoom":16,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[{"lat":49.348445,"lng":-0.847231,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/