Ani další Evropany volby příliš nezajímaly

Řím/Bratislava - K eurournám dnes zamířili také na Slovensku, Maltě, Kypru, v Lotyšsku a Itálii. Účast je zatím ve většině zemí nízká. Slovensko možná překoná svůj vlastní rekord. Před pěti lety totiž zaznamenalo nejnižší účast v celé Evropské unii - necelých 17 procent. Letos průzkumy předpovídají, že by mohla být ještě nižší. Ani v ostatních zemích se neočekává přílišný zájem. Celkovou účast zvednou pouze země, kde je povinností volit.

Jediným velkým předvolebním tématem a také pozdvižením na slovenské politické scéně se staly spory o maďarskou menšinu. Vyvolal je výrok šéfa maďarského opozičního Fideszu Viktora Orbána, že eurovolby rozhodnou o tom, kolik poslanců bude hájit zájmy všech Maďarů v karpatské kotlině.

I v Itálii, kde začal první ze dvou volebních dnů, to vypadá na slabý voličský zájem. Hlasování bude pokračovat v neděli a podle pozorovatelů ukáže, jaký případný dopad měly nejnovější skandály na oblíbenost premiéra Silvia Berlusconiho. Italové o víkendu také hlasují o obsazení křesel nových předsedů 62 provincií a o starostech asi 4 200 obcí, především ve Florencii, Boloni a Padově.

Video Reportáž Evy Hrnčířové
video

Reportáž Evy Hrnčířové

Předvolební průzkumy předvídaly vítězství Berlusconiho strany. Ovšem kampaň provázela série skandálů, do kterých byl Berlusconi zapleten. Kromě obvinění, že zneužíval vládní letouny pro osobní hosty a že se stýkal s jistou mladou dívkou, ho zasáhl také rozvod, o který požádala jeho manželka. Také ho poškodilo odsouzení jeho bývalého advokáta za korupci. V pátek italského premiéra podle AFP opět do nepříjemné situace dostal španělský deník El País, který zveřejnil choulostivé fotografie z oslav, které pořádal Berlusconi ve své vile. Mezi jeho hosty patřil i bývalý český premiér Mirek Topolánek.

V Lotyšsku se volby konají ve stínu hluboké hospodářské krize. Dvoumilionové Lotyšsko zažívá po letech prudkého ekonomického růstu nejhorší recesi z 27 členských zemí EU. Recepty na krizi a osočování z neschopnosti byly hlavní náplní předvolební kampaně. Lotyšská středopravá vláda v únoru po občanských protestech vyvolaných dopady hospodářské krize odstoupila. Hlavním úkolem nového pravicového kabinetu je vyvést zemi z krize. Evropské volby proto i v Lotyšsku stojí stranou hlavních událostí.

Jediné předběžné výsledky znají Nizozemci. Eurovolby přinesly překvapivě vysoký zisk krajněpravicové Strany pro svobodu Geerta Wilderse.

Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi