Vietnamská ekonomika roste – jen s požehnáním Ho Či Mina

Saigon - Vietnam je jednou z nejrychleji rozvíjejících se ekonomik jihovýchodní Asie. V období krachů světových ekonomik jeho hrubý domácí produkt za rok 2008 rostl tempem 6,18 procent. Za cíl si země pod vedením komunistické strany vytyčila stát se do roku 2020 plně průmyslovou zemí.

Ve Vietnamu tak existuje zvláštní spojení - kapitalistický trh a hospodářství na jedné straně a přes 40 let mrtvý Ho Či Min, bývalý vůdce komunistické strany. Bez něj ale podnikání nejde. Pro to, aby mohli lidé založit firmu, totiž potřebují být vůči straně loajální. „V Saigonu provozujeme přes 5 tisíc vozidel taxislužby. Jsme také největší společností v autobusové meziměstské dopravě. Máme i zahraniční linky,“ řekl Ho Huy, výkonný ředitel firmy Mai Linh Group, která je největší vietnamskou dopravní společností.

„Naše společnost je úspěšná díky modernizaci země a díky změnám uvnitř naší komunistické strany, které dynamický vývoj hospodářství umožňují,“ vysvětlil Ho Huy. Finanční centrum Saigonu skutečně odráží hospodářský růst. Ten ale není pro všechny. Sociální nůžky se rozvírají. Jakýkoli náznak protestu se potlačuje hned v zárodku.

Video Reportáž Filipa Kandy
video

Reportáž Filipa Kandy