Rusko uspořádá velké vojenské manévry u hranice s Gruzií

Moskva - U gruzínských hranic bude od 29. června do 6. července cvičit 8 500 ruských vojáků a 650 kusů obrněné techniky. Cílem ruských manévrů má být "prověření mobilizace a připravenosti k boji jednotek na jihozápadě Ruska". Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany. V květnu se přitom na území Gruzie konalo rozsáhlé cvičení vojsk NATO, které Rusko odsoudilo.

„Do manévrů se zapojí celkem 8 500 mužů, 200 tanků, 450 obrněných transportérů a 250 dělostřeleckých kompletů,“ uvádí se v komuniké ministerstva.

Cvičení vedené pod označením Kavkaz 2009 se má konat jen deset měsíců po rusko-gruzínské válce z loňského srpna, během níž se Gruzie neúspěšně pokusila obnovit svrchovanost nad separatistickou provincií Jižní Osetie, podporovanou Ruskem.

Cvičení NATO v Gruzii bylo podle Ruska nebezpečné

Rusko odsoudilo štábní cvičení Severoatlantické aliance, které se konalo na gruzínském území v květnu. Označilo ho za nebezpečné, protože prý povzbuzuje Gruzii k násilnému řešení problémů, a požadovalo, aby manévry byly zrušeny.

Aliance na to nepřistoupila s vysvětlením, že cvičení je cíleno na koordinaci sil v boji proti terorismu, a nikoli na konflikty mezi státy regionu. Poukazovala na to, že cvičení bylo naplánováno dlouho před srpnovou válkou a mělo se jej původně zúčastnit i Rusko. Představitelé NATO vyzývali Moskvu, aby účast neodříkala, a mohla se tak přesvědčit, že manévry nejsou namířené proti žádnému státu.