Italská opozice zabránila Kaddáfímu promluvit v parlamentu

Řím - Předáci italské opozice dnes znemožnili libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu pronést projev v italském Senátu. Místo toho musel libyjský autoritářský vládce promluvit v sousední státní parlamentní budově, nicméně i tak podle agentury AP prohlásil, že se cítí být poctěn. Ve svém projevu obvinil USA, že vydaly Irák al-Káidě.

„Irák byl za Saddáma Husajna pevností proti terorismu a al-Káida tam nemohla vkročit. A teď, díky americké vojenské invazi, si teroristé do Iráku chodí, jak se jim zachce, je to pro al-Káidu pravé požehnání,“ prohlásil Kaddáfí před italskými senátory.

Do USA se Kaddáfí opřel i kvůli jejich intervenci proti Libyii v roce 1986, když Američany obvinil, že se chovali jako předák al-Káidy Usáma bin Ládin. „Jaký je rozdíl mezi americkým útokem proti našim domovům v roce 1986 s teroristickými akcemi bin Ládina?“ položil Kaddáfí řečnickou otázku, když poukázal na nálety, jimiž trestaly USA Libyi za její účast na teroristických atentátech.

Video Reportáž Dany Zlatohlávkové
video

Reportáž Dany Zlatohlávkové

„Jsme proti terorismu a odsuzujeme ho, musíme se ale snažit pochopit jeho podstatu. Musíme mluvit s ďáblem, pokud se chceme pokusit tento jev pochopit,“ dodal.

 Kaddáfího provází bouřlivé protesty

Kaddáfí je na historicky první návštěvě Itálie, jeho cesta má symbolizovat stále těsnější politické i hospodářské vztahy mezi Libyí a Itálií. Objevují se však hlasité protesty, které poukazují na porušování lidských práv v Libyi. Kritika proti jeho pozvání do Říma zazněla i z nejvyšších italských politických kruhů, které odsoudily pocty, jež se tomuto představiteli autoritářského stylu vlády při příletu dostaly.

Ve středu večer se v centru Říma sešlo několik tisíc demonstrantů. V Itálii
nepotřebujeme žádného diktátora, lidská práva nejsou na prodej, hlásaly
transparenty nad jejich hlavami.