Bosenská televize odvysílala záběry Ratka Mladiče, pořízené patrně loni

Bělehrad - Jeden z nejhledanějších válečných zločinců Ratko Mladić se objevil v bosenské televizi. Záběry z rodinného videa ukazují bývalého bosenskosrbského generála s manželou a snachou, mohly vzniknout v zimě 2008. Bosenská federální televize nechce původ snímků vysvětlit. U mezinárodního trestního tribunálu v Haagu je Mladić obviněn z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, jeho zatčení je jednou z podmínek přístupových jednání Srbska s Evropskou unií.

Video, odvysílané ve středu večer stanicí FTV, ukazuje Mladiče, jak žertuje se svou ženou a snachou, která po něm hodila sněhovou kouli. Na záběrech je vidět úbočí hory, televize však odmítla sdělit, kde bylo video pořízeno. Poskytla pouze informaci, že to bylo někdy vloni. Srbské úřady řekly, že stáří záběrů je minimálně osm let.

Mladić byl velitelem bosenskosrbských jednotek v letech 1992 až 1995 během války v Bosně. V roce 1995 byl obviněn z genocidy za 43měsíční obléhání Sarajeva a za masakr ve Srebrenici, kde bylo zabito 8000 muslimů.

Bělehrad uvádí, že neví, kde se Mladić ukrývá, jeho zatčení je ale jednou z hlavních podmínek přístupových jednání Srbska s Evropskou unií.

Unie bude o Srbsku jednat v pondělí

Ministři zahraničí EU by měli o pokroku Srbska ve spolupráci s mezinárodním tribunálem (ICTY) diskutovat v pondělí. Rasim Ljajić je i proto přesvědčen, že program bosenské televize byl politicky motivován. „Je očividné, že někdo z mezinárodního společenství nemá, co se Srbska týče, ty nejlepší úmysly,“ řekl.

Olga Kavranová, mluvčí úřadu prokurátora ICTY, uvedla, že žaloba některé z odvysílaných záběrů viděla, ale odmítla je komentovat. „Jsme přesvědčeni, že debata o detailech by mohla ohrozit pátrání po Mladičovi a nikomu by neprospěla,“ sdělila Kavranová.

Mladić žil přinejmenším do března 2002 pod ochranou armádních složek a mohl si v Srbsku užívat poměrně volného pohybu. Podle výpovědi jednoho z bývalých Mladičových strážců dokonce chodil do restaurací nebo na fotbalové zápasy.