Amazonští indiáni mají i podporu peruánských měst

Lima - V hlavní městě Peru se každým dnem stupňují protesty proti těžebním projektům. Slzotvorným plynem a obušky zasáhla ve čtvrtek pořádková policie v peruánském hlavním městě Limě proti demonstrantům, kteří vyšli do ulic na podporu amazonských Indiánů a pochodovali k parlamentu. Indiáni se dlouhodobě bouří proti těžebním projektům na svém území, protože podle nich ničí jejich odvěké životní prostředí i zdroje obživy.

Několika stovkám demonstrantů se podařilo prorazit kordon pořádkové policie v historickém centru města a zamířili k parlamentu. K budově je policie ale nepustila. Mezi ní a demonstranty došlo ke srážkám. Protestující házeli na policii kameny a zápalné láhve. Zranění hlášena nebyla, několik demonstrantů bylo zadrženo.

Pochod ulicemi je podporou amazomským indiánům

Pochod ulicemi Limy byl jednou z mnoha akcí na podporu Indiánů v jejich konfliktu s vládou, které se konaly ve čtvrtek v řadě peruánských měst. Svolaly je odbory, indiánské organizace a organizace hájící lidská práva v reakci na krvavý zásah policie, která se o víkendu pokusila odstranit indiánské zátarasy na hlavní silnici vedoucí do Amazonie. Při prudkých střetech mezi policií a demonstranty bylo zabito na 60 lidí.

Demonstranti činí odpovědnou za srážky vládu Alana Garcíi, které také vytýkají shovívavost vůči těžebnímu průmyslu v Amazonii. Tvrdí, že zákony, které prosazuje prezident, umožňují těžebním společnostem pronikat stále hlouběji do deštných pralesů na horním toku Amazonky. Tím domorodí indiáni stále více ztrácejí kontrolu nad svým tradičním životním prostředím.

Peruánský parlament ve středu pod tlakem událostí pozastavil platnost dvou zákonů o využívání deštného pralesa na horním toku Amazonky, které by podle Indiánů dovolily vládě prodávat jejich půdu ropným, plynárenským a dalším společnostem.