Sarkozy a Fischer jednali o summitu EU a podpořili Barrosa

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a český premiér Jan Fischer dnes podpořili kandidaturu šéfa Evropské komise Josého Manuela Barrosa na další pětileté funkční období v čele komise. Sarkozy a Fischer se sešli v Paříži, aby projednali přípravu nadcházejícího summitu Evropské unie, zřejmě posledního za nynějšího českého předsednictví. Bude se na něm řešit problematika Lisabonské smlouvy i opatření proti hospodářské krizi a také se bude hledat společný postoj pro boj proti klimatickým změnám.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a český premiér Jan Fischer dnes podpořili kandidaturu šéfa Evropské komise Josého Manuela Barrosa na další pětileté funkční období v čele komise. Fischerovi se prý také v Paříži dostalo ujištění o podpoře českému předsednictví v jeho přípravách nadcházejícího summitu Evropské unie, který je patrně poslední během nynějšího českého předsednictví EU.

Fischera se chce české předsednictví na summitu věnovat především možnostem tlumení dopadů současné globální ekonomické krize a před prosincovým mezinárodním ekologickým summitem v Kodani také možnostem, jak se vyrovnat se změnami klimatu.

Fischer také řekl, že by se na summitu měly odsouhlasit záruky, které irská vláda požaduje v zájmu schválení Lisabonské smlouvy o reformě unijních institucí v opakovaném irském referendu.

Fischer v těchto dnech objíždí všechny významné evropské metropole, aby s nimi sladil stanoviska k tématům, která budou na vrcholné schůzce probírána. V úterý jednal v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která pak stejné konzultace vedla s francouzským prezidentem ve čtvrtek v Paříži. V pondělí zamíří Fischer do Londýna.

Sarkozy a Merkelová položili ve čtvrtek důraz na nutnost urychlit kroky k regulaci finančního trhu jako nejúčinnějšího protikrizového opatření. Potvrdili závazky týkající se pokračujícího boje proti klimatickým změnám a podpořili kandidaturu šéfa Evropské komise Josého Manuela Barrosa na další pětileté funkční období.

Česko svolává summit EU-Jordánsko 

Jednou z posledních větších akcí, kterou české předsednictví povede, bude neformální vrcholná schůzka mezi Evropskou unií a Jordánskem. Tu svolává české předsednictví na středu do Bruselu. Blízkovýchodní zemi bude v belgické metropoli zastupovat král Abdalláh II.

Setkání se kromě jordánského krále zúčastní i předseda Evropské komise José Barroso, vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku Evropské unie Javier Solana a také český prezident Václav Klaus, který bude zastupovat končící české předsednictví EU. Schůzka se odehraje večer po summitu EU-Pákistán.