V Rio de Janeiru vyrůstají kolem slumů vysoké betonové zdi

Rio de Janeiro - Kolem slumů u brazilského Ria de Janeira rostou vysoké betonové zdi. Podle úřadů chrání deštné pralesy, kritici ale hlasitě protestují. Podle nich totiž zdi odporují lidským právům. V nechvalně proslulé chudinské čtvrti Santa Marta na jižním okraji brazilského Ria de Janeira je 3 metrová betonová zeď v podstatě hotová. Zedníci se připravují na další práci. Stejný plán mají totiž úřady i pro ostatní slumy.

Ochránci lidských práv a obyvatelé slumů v tom vidí diskriminaci. Obyvatelé Ria jsou podle průzkumu v názorech rozděleni tak na půl. Ti, co bydlí u slumů, ale mají jasno. „Jsem ráda, je lepší mít za domem zeď než slum,“ říká místní obyvatelka.

Urbanista Marcelo Burgas Bauman ale namítá: „Stavět tyhle zdi je předsudek, mělo by se spíš pracovat na integraci. Tohle vzbuzuje dojem, že všichni lidé za zdí jsou nebezpeční a neměli by se pouštět ven.“


Pravda je, že kriminalita ve slumech, kde žije asi pětina obyvatel Ria, je velký problém. O nadvládu se tu perou drogové kartely. Policie sem v podstatě nechodí a stejně tu nemá ani žádnou váhu.

Radnice na výstavbu bariér uvolnila 20 milionů dolarů. Podle místních by ale udělala líp, kdyby je věnovala právě třeba na boj se zločinem.

Kolem slumů u brazilského Ria de Janeira rostou vysoké betonové zdi.
Kolem slumů u brazilského Ria de Janeira rostou vysoké betonové zdi.