NASA vyšle k Měsíci dvě družice pro přípravu budoucího přistání

Mys Canaveral (USA) - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje vypustit ve středu k Měsíci raketu Atlas-V se dvěma družicemi. Jejich úkolem bude podrobně mapovat povrch Měsíce s cílem vytipovat nejvhodnější místo pro přistání příští lidské expedice na přirozené družici Země. Od mise k Měsíci si američtí vědci slibují "vzrušující informace o nejbližším vesmírném sousedu Země". Pokud vše poběží podle plánu, vypustí raketa na oběžnou dráhu kolem Měsíce dvě automatické sondy: Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) a Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS).

Voda na Měsíci by mnohé ulehčila

Úkolem LRO bude vytvářet trojrozměrné mapy měsíčního povrchu. Na jejich základě pak odborníci chtějí zvolit nejvhodnější a nejbezpečnější místo pro pozdější přistání lidské posádky. Vědci poukazují na to, že i 40 let po prvním přistání člověka na Měsíci zůstávají pro lidstvo na přirozené družici naší planety mnohá „bílá místa“. 

Družice LCROSS má mít trasu oběhu nasměrovanou přes póly Měsíce. Jejím úkolem bude zjišťovat, zda se ve stinných kráterech polárních oblastí neskrývá nějaká forma ledu. Přítomnost vody na Měsíci by totiž velmi usnadnila zvažované vybudování stálé základny pro kosmonauty, protože v takovém případě by nebylo třeba pro ně dovážet vodu ze Země, což je velmi nákladné.

Video Rozhovor s Janem Kolářem v pořadu Před polednem
video

Rozhovor s Janem Kolářem v pořadu Před polednem