Počet nakažených prasečí chřipkou už odpovídá počtu obyvatel Třince

Stockholm - Kolem 37 500 lidí se ve světě už nakazilo prasečí chřipkou, což odpovídá zhruba počtu obyvatel Třince, České Lípy nebo Třebíče. Na následky chřipky zemřelo 165 lidí, pacienty evidovalo 81 zemí. Vyplývá to z posledních údajů, které dnes odpoledne zveřejnilo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). V Evropě zaznamenali nákazu zdravotníci v 26 státech. Sedmadvacátou zemí se dnes na pár hodin stalo Chorvatsko, které ohlásilo svůj první případ. Večer ale informaci tamní ministr zdravotnictví dementoval.

Podle ECDC bylo v Evropě celkem 2377 nakažených virem A(H1N1). Nejvíce jich je v Británii (1320), osmatřicetiletá Jacqueline Flemingová ze Skotska na následky nové chřipky v neděli zemřela. Bylo to první úmrtí mimo americký kontinent a také první v Evropě. Dnes zemřel i její předčasně narozený synek Jack. Virem sice nakažen nebyl, na svět ale přišel 11 týdnů před termínem porodu a trpěl zdravotními komplikacemi.

Nejvíc nakažených je v USA (18 000), kde si nemoc vyžádala 45 životů. Prasečí chřipkou onemocnělo také sedm žáků základní školy na jihu Francie nedaleko Toulouse. Děti přitom neměly kontakt s lidmi přijíždějícími z oblastí zasažených nemocí. Francouzské úřady dnes nařídily školu až do čtvrtka zavřít.

Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden vyhlásila nejvyšší stupeň šestibodové škály pandemického nebezpečí. Ve světě se chřipková pandemie objevila naposledy v roce 1968. Takzvaná hongkongská chřipka si tehdy vyžádala zhruba milion životů. Podle WHO nynější potvrzení pandemie vypovídá o šíření nemoci, nikoliv o její závažnosti. Příznaky většiny pacientů byly totiž jen mírné.

Světová zdravotnická organizace
Světová zdravotnická organizace