Obama je znepokojen povolebním násilím v Íránu

Washington - Americký prezident Barack Obama se cítí hluboce znepokojen násilím, které v Íránu vypuklo po oznámení výsledků pátečních prezidentských voleb. Vyzval proto Teherán, aby problematické hlasování prošetřil způsobem, který by nevyústil v krveprolití. Jde o první Obamovo oficiální vyjádření po znovuzvolení konzervativního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

„Jsem hluboce znepokojen násilím, které vidím v televizi,“ prohlásil šéf americké administrativy po pondělním setkání s italským premiérem Silviem Berlusconim ve Washingtonu. „Demokratický proces, svoboda slova a možnost lidí vyjádřit pokojně svůj nesouhlas jsou univerzální hodnoty, které musí být respektovány,“ dodal.

Obama se rovněž vyslovil za pokračování přímého dialogu s íránským režimem, a to i přes rozpory, které obě země navzájem dělí. Zdůraznil také, že USA respektují íránskou nezávislost. Nemůže prý ale posoudit průběh voleb, protože zde nebyli přítomni ani američtí, ani mezinárodní pozorovatelé. Doufá však, že přepočítání hlasů oznámené íránskými představiteli bude čestné a proběhne bez dalšího násilí.

Nejméně jeden člověk byl zabit a mnoho dalších zraněno při pondělní mnohatisícové demonstraci stoupenců íránské opozice v Teheránu. Ti se přes zákaz ministerstva vnitra sešli v centru metropole na podporu výzvy poraženého prezidentského kandidáta, reformisty Míry Hosejna Músávího, ke zrušení pátečních voleb.

Podle oficiálních údajů obhájil Ahmadínežád svůj mandát, opozice podporující jeho hlavního rivala Músávího ale považuje výsledek za zfalšovaný. Músáví se proti výsledku hlasování odvolal u rady dohlížitelů, která se má ke stížnosti vyjádřit do deseti dnů.