Unie věnuje Pákistánu 124 milionů eur

Brusel - Evropská komise věnuje na boj s islámskými radikály a na humanitární účely Pákistánu celkem 124 milionů eur. Po historicky prvním summitu Evropské unie a Pákistánu v Bruselu to dnes uvedl předseda Evropské komise José Manuel Barroso. V čele s českým prezidentem Václavem Klausem, který jednání vedl, se unie snažila najít cestu alespoň k částečnému zlepšení bezpečnostní situace v Pákistánu. Jde o citlivé téma, protože země má jaderný arzenál.

Citlivým tématem je pro unii působení fundamentalistických islamistických skupin v Pákistánu. Například bojovníci Talibanu totiž představují hrozbu nejen pro stabilitu Pákistánu, ale i pro Evropu. Ukázala to loňská zatčení údajných členů teroristických buněk v Belgii a ve Španělsku. Většina z nich prošla výcvikem právě v Pákistánu.

Unie pro Pákistán

  7 mil. eur …… již unie věnovala
20 mil. eur …… věnuje unie nyní
45 mil. eur …… uvolní unie z rezerv
52 mil. eur …… na nehumanitární účely
______________________________
124 mil. eur …… CELKEM

Video Reportáž Evy Hrnčířové
video

Reportáž Evy Hrnčířové

Unie chce Pákistánu věnovat celkem 124 milionů eur. Většina z těchto peněz (72 milionů eur) má jít na humanitrání účely. Především na obnovu údolí Svát, které je zpustošené poté, co zde pákistánská vláda svedla tuhý boj s radikály z Talibanu. Během incidentu z oblasti uprchly dva miliony lidí, v údolí Svát hrozí navíc humanitární katastrofa.

Peníze by měly pomoci především dodat do oblasti potřebné potraviny, zdravotní péči a pitnou vodu. Jednotlivé projekty budou realizovat různé mezinárodní a neziskové organizace.  

Václav Klaus:

"Evropská unie je připravena pomoci v mnoha oblastech. Diskutovali jsme, jak to udělat. Nechceme dělat dramatické závěry, že bychom našli řešení, ale posunuli jsme se v mnoha detailech."

Pákistán už dostal od unie 7 milionů eur, dalších dvacet věnuje unie ihned po jednání. Zbytek částky pak musí komise uvolnit ze svých rezerv v rámci odboru pro humanitární pomoc, k tomu ovšem musejí dát souhlas všechny členské státy.

K tomu navíc Pákistán získá od unie dalších 52 milionů na nehumanitární účely. Může se tak soustředit na boj s terorismem a s islámskými radikály.

José Barroso:

0
„Evropská unie bude dál pomáhat Pákistánu v jeho boji proti radikálům i proti ekonomické krizi.“

Pákistánští představitelé se dnes v Bruselu zavázali k tomu, že v zemi posílí demokratické instituce a boj proti radikálům, a to zejména v oblasti afghánsko-pákistánských hranic. Dali si také za cíl reformovat pákistánskou ekonomiku. Tento závazek uvítal Klaus, Barroso i vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU Javier Solana. Barroso i Klaus zdůraznili, že Pákistán pod vedením prezidenta Asífa Alího Zardárího projevil novou iniciativu při prosazování demokratických reforem v zemi a v boji proti islamistům.

Dnes se v Bruselu jednalo i o ekonomické spolupráci. Zardárí před summitem naznačil, že by Pákistán chtěl mít přístup na Evropský trh, protože unie je pro tuto zemi hlavním obchodním partnerem. Ročně se obrat obchodu mezi oběma regiony pohybuje kolem 7 miliard eur. Do budoucna Evropská komise naznačila, že by se dalo s Pákistánem jednat o dohodě o volném obchodu. Už teď prý má některé zboží směřující z Pákistánu na evropský trh zvýhodněná cla. Je tedy jen otázkou budoucnosti, kam se bude obchodní spolupráce vyvíjet.

José Barroso
José Barroso