Homosexuální partneři vládních úředníků v USA získali nové výhody

Washington - Pracovníci amerických vládních úřadů, kteří žijí ve svazku s partnery stejného pohlaví, získají nově řadu zaměstnaneckých výhod, jež dosud náležely pouze "tradičním" manželům. Rozhodl o tom podle agentury AP ve středu americký prezident Barack Obama. Partneři a partnerky homosexuálů budou mít například nárok na větší zdravotní zabezpečení a důchod. Obama tak reagoval na tlak svých stoupenců z řad homosexuálů, kteří mají pocit, že dostatečně nenaplňuje jejich priority.

Obama by rád ukončil diskriminaci homosexuálů

Obama označil iniciativu za první krok vedoucí k definitivnímu ukončení diskriminace homosexuálů. Chce prý také v Kongresu prosadit zrušení zákona z roku 1996, který mu nedovoluje přiznat životním partnerům gayů a lesbiček plnou finanční podporu. Zákon proto označil za diskriminační.

Americká administrativa podnikla zatím jen malé kroky v otázce výhod pro partnery homosexuálních zaměstnanců vlády. Například ministryně zahraničí Hillary Clintonová druhům a družkám homosexuálních diplomatů slíbila diplomatické pasy a jazykové kurzy.

Homosexuálové kritizují definici manželství jako svazek muže a ženy

Zástupci iniciativ za práva homosexuálů kritizují Obamovu administrativu za to, že se postavila za zákon předložený ministerstvem spravedlnosti, který definuje manželství jako svazek muže a ženy. Tento zákon má dva dopady. Jednak jednotlivé americké státy nemusejí uznávat sňatky osob stejného pohlaví, jednak federální vláda nemusí svazky homosexuálů považovat za manželství i za situace, že tento sňatek uznal příslušný stát.

Gayům a lesbám se také nelíbí pravidlo, že v americké armádě homosexuálové sice sloužit mohou, ale nesmějí se přihlásit ke své sexuální orientaci a projevovat se jako homosexuálové.