Vynalézaví pašeráci nacpali tunu kokainu do zmrzlých žraloků

Mexiko - Mexickým policistům se podařil nečekaný úlovek. Při kontrole nákladní lodi v jihomexickém státě Yucatán našli téměř 900 kilogramů kokainu. Drogy byly ukryté ve zmrazeném žraločím mase. Podezřelou zásilku odhalila rentgenová kontrola a speciálně vycvičení psi. Zabaveno bylo 870 balíčků drogy. Pokračuje tak boj mexické vlády s drogovými kartely, který už si vyžádal tisíce obětí.

Krátce před tímto odhalením policie zatkla osm členů drogového gangu La Familia. Jsou obviněni z obchodu z drogami a vydírání. Mexická armáda také na letišti u města Culiacán na severu země zabavila pět menších letadel, která používaly drogové kartely k převozu narkotik do Spojených států. Při akci zajistila rovněž automobily, zbraně a velké množství kokainu a heroinu.


Letiště se nacházelo poblíž města Culiacán ve státě Sinaloa a mělo asi 700 metrů dlouhou přistávací dráhu. Patří jisté firmě zabývající se chemickým hubením plevele. Culiacán je považován za jednu z nejdůležitějších bašt mexické narkomafie. Velké objemy drog putují letadly z Jižní Ameriky do USA. V Mexiku pak stroje přistávají na tajných letištích, aby zde nabraly palivo.

Od svého nástupu do úřadu v roce 2006 mexický prezident Felipe Calderón rozmístil kvůli boji s drogovými kartely v severních oblastech země přes 36 tisíc policistů a armádní jednotky. Boje mezi jednotlivými zločineckými organizacemi připravily o život tisíce lidí, mezi nimi velké množství civilistů. Podle mexického tisku si válka mezi kartely a kartelů s policií od začátku roku vyžádala už více než 10 800 obětí.

/*json*/{"map":{"lat":19.8287253877,"lng":-88.9892578125,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/