Záruky pro Iry se budou řešit až zítra, dnes se politici neshodli

Brusel - Brusel čeká náročná noc. Evropští politici se dnes nedokázali shodnout na základním bodu programu unijního summitu - na zárukách pro Irsko. Ty mají pomoci prosadit Lisabonskou smlouvu. Text dokumentu už je sice v podstatě schválený a jedná se jen o slovíčka v některých formulacích. I tak ale politici rozhodnutí o přijetí dokumentu museli odložit na zítra. Objevil se totiž zádrhel, země se zatím nedokázaly domluvit, jakou právní sílu bude vlastně dokument mít.

Podle textu dokumentu to vypadá, že Irové dosáhli toho, co chtěli. Irové loni v červnu v referendu Lisabonskou smlouvu odmítli. EU jim pak ve snaze přimět je k uspořádání nového referenda slíbila záruky. Podle nich nebude unie zasahovat například do daní. Irsko také dostane záruku neutrality a národní svrchovanosti a bude si také samo rozhodovat o potratech.

Státy se zatím shodly na rozsahu těchto garancí, rozpory ovšem panují v tom, jakou budou mít vlastně právní sílu. „Není ještě dojednána přesná forma toho schválení,“ prohlásil diplomatický zdroj.

Video Reportáž Barbory Šámalové a vstup Evy Hrnčířové
video

Reportáž Barbory Šámalové a vstup Evy Hrnčířové

Irové by si představovali, že by se dokument odsouhlasil jako protokol. Proti tomu se ale staví řada zemí, protože by to vyžadovalo samostatnou ratifikaci tohoto dokumentu. Státníci proto budou tento problém řešit během noci na dvoustranných jednáních.    

Unie dodrží závazky ohledně emisí. Neví ale, kolik na to dá peněz.

Politici se během dneška také ujistili v tom, že unie dodrží již dříve stanovené závazky ohledně snížení emisí skleníkových plynů. Unie chce snížit jejich objem do roku 2020 proti roku 1990 o pětinu. Státy se také shodly na tom, že unie finančně pomůže rozvojovým zemím zapojit se do boje proti změnám klimatu. Zatím ale není jasné, kolik na to vlastně věnuje společenství peněz.

 
Důvodem je, že zatím stále neskončily přípravy a vyjednávání před klíčovou mezinárodní konferencí, která se ke klimatu uskuteční v prosinci v Kodani. EU nechce přicházet s nějakými čísly předtím, než se vyjádří i další hlavní hráči jako USA.  

Politici, jejichž jednání jako zástupce českého předsednictví EU řídí český premiér Jan Fischer, se nyní na summitu budou věnovat dalším tématům, jako je boj proti finanční krizi či výběr nového šéfa Evropské komise.

Summit Evropské unie
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24