Summit EU - vyřeší Češi irské záruky?

Brusel - Ministr zahraničí Jan Kohout je přesvědčen, že se na summitu v Bruselu povede uzavřít jednání o Irsku a Lisabonské smlouvě. Unie slibuje Irům volnou ruku v otázce daní, státní neutrality a třeba potratů, výměnou za to, že znovu půjdou k referendu o Lisabonské smlouvě. Unijní lídři se ale zatím neshodli na tom, jakou právní sílu mají záruky mít. Obávají se totiž, aby se ratifikační proces nemusel opakovat i v dalších zemích.

České předsednictví dnes čeká poslední den bruselského summitu EU, ale zároveň i poslední významný den v čele Evropské unie. Akce, jež budou následovat do konce června, již zdaleka nemají takovou důležitost jako summit. Před českým premiérem Janem Fischerem, který jednání členských států předsedá, leží důležitý úkol - dosáhnout shody na zárukách, jimiž Dublin podmiňuje uspořádání nového referenda o Lisabonské smlouvě.

Jednání na toto téma se včera zadrhla. V obsahu záruk pro Iry panuje shoda, nikoli však ve formě. Není zatím jasné, jaký právní rozsah budou záruky mít. Český ministr zahraničí Jan Kohout ale naznačil, že se poté, co celou noc probíhala bilaterální jednání, snad nakonec podaří dokument schválit.

Video Reportáž ze summitu a rozhovor s Janem Kohoutem
video

Reportáž ze summitu a rozhovor s Janem Kohoutem


Záruky by mohly mít podobu mezivládní dohody

„Forma, kterou budou přijaty, je jednoznačná, je to mezivládní dohoda. To je dokument, který nepodléhá ratifikaci v žádné členské zemi,“ naznačil Kohout.

„Zbývají poslední dílky skládačky týkající se irských záruk,“ prohlásil také český ministr zahraničí. „Já jsem optimista. My se na zárukách tentokrát opravdu dohodneme a bude to významný krok směrem k tomu, abychom přijali Lisabonskou smlouvu,“ dodal v rozhovoru pro ČT24.

Mírným optimistou je po dnešní noci i český premiér Jan Fischer. „Nevytvářím žádný plán B, co bude nebo nebude. Nespekuluji, ale vyjadřuji přesvědčení, že se nakonec o irských zárukách dohodneme tak, že dodržíme principy, se kterými české předsednictví do jednání šlo,“ řekl Fischer v rozhovoru pro Studio 6.

Irové o dokumentu, který má nahradit odmítnutou euroústavu, budou hlasovat v referendu na podzim. Loni v červnu jej již jednou odmítli, přičemž druhé odmítnutí by nejspíš znamenalo konec smlouvy, nebo by výrazně zkomplikovalo členství Irska v EU.

Barroso: Potřebujeme silnější Evropu

Jasno už mají lídři sedmadvacítky v tom, kdo by měl vést Evropskou komisi v příštím pětiletém období. Dosavadní šéf José Barroso dostal od lídrů sedmadvacítky silný mandát. „Předstoupil jsem s ambiciózním plánem. Potřebujeme silnější Evropu. A oni řekli ano, potřebujeme silnější Evropu,“ prohlásil Barroso.

Podle Kohouta se zatím na summitu neřešilo případné obsazení nové Evropské komise. „Nejdřív potřebujeme mít předsedu Evropské komise. Od toho se pak začnou odvíjet požadavky jednotlivých zemí na eurokomisaře,“ prohlásil Kohout. Ten naznačil, že až bude Barroso potvrzen i Evropským parlamentem, pak budou následovat intenzivní jednání o obsazení nové komise.

Lídři členských států Evropské unie se včera na summitu předběžně dokázali dohodnout na reformě finančního dohledu. Ta by měla zabránit opakování finanční krize z loňského roku, kdy vlády vydaly stovky miliard eur z veřejných peněz na záchranu bank.