Teleskop Herschel poslal z vesmíru první snímky

Garching (Německo) - Evropský vesmírný teleskop Herschel poslal z kosmu první zkušební snímky. Je na nich galaxie M51, která je od země vzdálena zhruba 37 milionů světelných let. Teleskop by měl začít plně pracovat za pár měsíců. Nyní se nastavuje a testuje. Pořízené snímky však již nyní předčily veškerá očekávání. Podle agentury DPA o tom dnes informoval Institut Maxe Plancka v bavorském Garchingu.

Snímky ukazují galaxii M51, kterou v roce 1773 objevil francouzský astronom Charles Messier. Nachází se v souhvězdí Honicích psů. Je vzdálena zhruba 37 milionů světelných let, leží tedy relativně blízko naší Mléčné dráhy, uvedla DPA.

Herschelův teleskop by měl vidět hlouběji do vesmíru než dosavadní přístroje. Bude mimo jiné sledovat vzdálené chladné objekty. Zaměří se hlavně na prach a mlhoviny, z nichž se rodí hvězdy a planety. Podle ESA bude schopný pozorovat procesy, které se v nich odehrávají. Projekt evropští astronomové chystali přes dvě desetiletí. Herschela vynesla v polovině května do vesmíru raketa Ariane 5 ECA Evropské vesmírné agentury (ESA). Je to největší infračervený teleskop na světě se zrcadlem o průměru 3,5 metru. Fungovat by měl nejméně tři roky.