Politici bojují nejen slovem, ale i kravatou

Brusel -  Politické summity se nenesou jen ve znamení silných slov a důležitých dohod. Svou roli hraje i oblečení státníků a zejména jejich kravaty. Český premiér Jan Fischer nechal v průběhu právě skončeného summitu EU v Bruselu vyniknout hned tříčlennou kolekci svých kravat - proužkovanou, žlutou a nakonec šedivou.

Barva kravaty - banální postřeh, nebo hra barev, která signalizuje těžkým vahám evropské politiky, čeho Češi chtějí dosáhnout? „Spíš jde o to, aby se v tom člověk cítil dobře, protože když se cítí dobře, je to taky z něho cítit. Má víc sebevědomí a přenáší se to do jednání a do vlivu na celý sál,“ soudí česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová.  

„Mně se ta kravata líbí, tak jsem si ji prostě vzal, já v tom žádné hlubší symboly nehledám,“ vysvětluje Jan Fischer výběr své kravaty.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala


 

Kravatovou taktiku využívají i britský premiér Gordon Brown i americký prezident Barack Obama. Zvlášť v době krize, kdy přicházejí s ambiciózními plány, volí jasné barvy. Potrvzuje to i Catherine Schoofsová, která v Belgii radí politickým špičkám.

„Volbou kravaty můžete ovlivnit hodně. Politici se ale radši drží zpátky. Žlutá kravata vašeho premiéra byla hezká zblízka, ale zdálky zanikala. Nejlepší byla první, naopak šedá je špatná,“ vysvětluje Schoofsová.

Pochvalu od „kravatové poradkyně“ dostal kritik českého předsednictví, francouzský prezident Nicolas Sarkozy: „Chce být mezi ostatními výrazný. Aby zdůraznil, že je velkým hráčem, kterého je nutně brát vážně. Proto volí tmavou kravatu.“

Ať už si na sebe evropští politici připravili jakékoliv neverbální triky, televizní diváci, kteří summit sledovali v přímém přenosu, si úsudek udělají sami.

Jan Fischer v pruhované kravatě
Jan Fischer v pruhované kravatě
Více fotek
  • Jan Fischer v pruhované kravatě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/941/94031.jpg
  • Jan Fischer ve žluté kravatě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/941/94033.jpg
  • Jan Fischer v šedé kravatě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/941/94037.jpg
  • Nicolas Sarkozy v tmavé kravatě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/941/94043.jpg