V hangáru v Kbelích parkuje Messerschmitt

Praha - Letecké muzeum v Kbelích nabídne návštěvníkům unikátní expozici. Prohlédnout si budou moci letadla z druhé světové války v hangáru postaveného v roce 1909. Exponátům dominuje nově zrekonstruovaný proudový Messerschmitt 262 - Swalbe neboli česky vlaštovka. I přes nevinné jméno byl na sklonku války postrachem spojeneckých pilotů. Stroj, který je nyní vystaven v Kbelích, vyrobili těsně po válce z dílů, které tu zbyly po Němcích.

Krátce pak letoun testovali pro nově vznikající letectvo, většinu svého života ale strávil v depozitářích. Po válce totiž mělo československé letectvo většinu letadel německého původu, po desítkách je vyráběli v pražské Avii. S orientací na Sovětský svaz přešla armáda na sovětská proudová letadla a ta stará, německá, šla do šrotu.

A protože v padesátých letech techniku nikdo nesbíral, zachovalo se jen pár kusů. Tento Messerschmitt stál dlouhou dobu na brněnské vojenské akademii, poté chátral v depozitáři různých muzeí. Nyní Vojenský historický ústav rozhodl, že by měl mít své místo ve stálé expozici druhé světové války. „Pro ucelený obrázek bylo potřeba umístit do hangáru i německý letoun,“ potvrdil ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha

Zařazení Messerschmittu 262 mezi výstavní exponáty si ale nejprve vyžádalo jeho kompletní opravu. V historickém hangáru, který stál původně na chebském letišti a který díky opravě unikl demoličnímu výměru, jsou k vidění i další stroje, například sovětský dopravní Lisunov nebo stíhací Lavočkiny.

Messerschmitt
Messerschmitt