Irácký Kirkúk: 73 mrtvých, 200 zraněných

Bagdád - Sedmdesát tři obětí si vyžádal sobotní sebevražedný pumový útok u šíitské mešity Rasúl v blízkosti severoiráckého Kirkúku. Výbuch nálože umístěné v nákladním automobilu si vyžádal také přes 200 zraněných, z nichž někteří jsou v kritickém stavu, a srovnal se zemí 45 okolních domů, pod jejichž troskami zůstali uvěznění lidé. Podle zástupce šéfa policie Turhana Abdula Rahmána proto není vyloučeno, že bilance mrtvých a zraněných bude nadále stoupat.

Jde o nejkrvavější útok od 29. dubna, kdy trojitý pumový útok na tržišti v Bagdádu zabil 51 lidí. Odehrál se přitom jen několik hodin poté, co irácký premiér Núrí Málikí vyzval Iráčany, aby neztráceli víru, pokud plánovaný odsun amerických vojáků povede ke zvýšení počtu násilných útoků místních ozbrojenců.

Cíl útočníků? Ještě více destabilizovat zemi

Prakticky všichni američtí vojáci by se měli stáhnout z městských center do letošního 30. června na základě bezpečnostní dohody, kterou Bagdád a Washington podepsaly v loňském roce. Americké síly, které zahájily invazi do Iráku v roce 2003, musejí ze země odejít do roku 2012.

Úroveň násilí v Iráku v uplynulém roce podstatně klesla, ozbrojenci včetně sunnitských radikálů napojených na teroristickou síť al-Káida ale nadále podnikají útoky proti americkým vojákům, irácké policii i civilistům. Jejich cílem je rozpoutat nové krveprolití a podkopat pozici šíity vedené vlády premiéra Málikího. Analytici varují, že násilí může narůstat před parlamentními volbami, které jsou v Iráku plánovány na leden 2010.

Islámští radikálové
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24