Sarkozy změnil ústavu, aby mohl vystoupit před parlamentem

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes vystoupil v královském paláci ve Versailles před oběma komorami parlamentu. Musel kvůli tomu změnit ústavu, protože ta nedovolovala, aby hlava Francie před parlamentem vystoupila. Jako poslední před francouzským parlamentem promluvil Napoleon III. v 70. letech devatenáctého století.

Sarkozyho projev bojkotovali poslanci za komunisty a zelené. Následné rozpravy, na které Sarkozy již nebyl, se odmítli zúčastnit i socialisté. Levice vidí v Sarkozyho vystoupení znak monarchie a kritizuje hlavu státu za plýtvání penězi: dnešní zasedání ve Versailles totiž stálo několik set tisíc eur.

Podle komentátorů se Sarkozy svým dnešním vystoupením snažil přiblížit pravidelným projevům amerických prezidentů o stavu unie. Sarkozyho prezidentský mandát se přechyluje do druhé poloviny, Francouzi proto vidí dnešní projev jako začátek jeho předvolební kampaně.

/*json*/{"map":{"lat":48.8046164214,"lng":2.12098360062,"zoom":16,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Zámek Versailles
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24