Ukrajina zrušila společné manévry s USA

Kyjev - Ukrajina zrušila společné námořní cvičení s USA na Černém moři, které mělo být zaměřeno na boj proti námořním pirátům. Cvičení pod názvem See Breeze-2009 se mělo uskutečnit od 13. do 26. července. V ukrajinském parlamentu se však nenašla většina poslanců, která by povolila připlutí cizích vojenských lodí do ukrajinských výsostných vod a přístavů.

„Manévry byly zrušeny kvůli postoji parlamentu,“ prohlásil mluvčí námořních sil Jurij Kirik. „Nejzazší termín, kdy bylo možné akci schválit, vypršel bez výsledku.“

Podle agentury Interfax vzaly vojenské kruhy USA situaci na vědomí a z velení amerických sil v Evropě a z velitelství šesté flotily USA v Evropě dostalo ukrajinské námořnictvo oficiální sdělení, že cvičení se ruší. Velvyslanectví USA v Kyjevě nevydalo zatím k situaci žádné prohlášení.

Pořádání vojenských cvičení se Spojenými státy nebo s členskými zeměmi NATO v oblastech jižní Ukrajiny narážely v posledních letech na sílící odpor proruských politických sil. Právě na východě a na jihu země má ruskojazyčné obyvatelstvo nejsilnější pozice.