Vězni z Afghánistánu si stěžují, že je Američané týrali

Londýn - Bývalí vězni zadržovaní na americké základně Bagrám u afghánské metropole Kábulu si stěžují na hrubé zacházení. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 27 z nich provedla stanice BBC. Pouze dva zadržovaní uvedli, že s nimi bylo zacházeno slušně. Americké ministerstvo obrany tato obvinění popírá.

Muži, kteří byli zadržováni na základně Bagrám mezi roky 2002 a 2008, byli podezřelí z příslušnosti k mezinárodní teroristické síti al-Káida, nebo k radikálnímu islámskému hnutí Taliban. Nebyli však obžalováni ani souzeni.

„V zimě na nás lili studenou vodu a v létě horkou. Používali proti nám psy. Přiložili nám k hlavě pistoli a vyhrožovali smrtí. Přidávali nám do pití léky a poté nás začali vyslýchat,“ uvedl v rozhovoru jeden ze zadržovaných.

Mluvčí amerického ministerstva obrany podplukovník Mark Wright v reakci na tato tvrzení trvá na tom, že podmínky v zadržovacím zařízení na základně Bagrám odpovídají mezinárodním standardům. Přiznává, že v minulosti došlo k „dobře dokumentovaným případům, kde postupy nebyly dodrženy“, ale za tyto případy se personál zodpovídal.

Případy špatného zacházení s vězni, vedoucího až k mučení, neblaze prosluly věznice Abú Ghrajb v Iráku a Guantánamo na Kubě. Americký prezident Barack Obama takové praktiky zakázal.