Afghánci se znovu učí milovat hudbu

Kábul - I když byla za vlády Talibanu v Afghánistánu hudba zakázána, dnes už se stává součástí běžného života. Afghánci hudbu milují, tvrdí, že je ovocem života. Před časem dokonce nadšenci otevřeli v hlavním městě Kábulu jedinou hudební školu v zemi. O tu je takový zájem, že se žáci ani nevejdou do tříd.

Na kábulské hudební akademii se v malých učebnách studenti učí novým rytmům. O výuku je ohromný zájem. Žáci se ani nevejdou do tříd. Pro obrovský zájem a nedostatek místa se vyučuje i ve stanech před školou.

Hudební akademie byla zavřena řadu let, dnes proto zápasí s nedostatkem zařízení. Za vlády Talibanu se klavíry rozbily na topení, žesťové nástroje zase skončily ve sběrnách šrotu. Pro dvě stě studentů jsou ve škole jedny bicí, jedno piano a jeden saxofon. Kytary jsou staré a v zuboženém stavu, již brzy by ale mohlo být lépe.

Video Poslední reportáž Tomáše Etzlera z Afghánistánu
video

Poslední reportáž Tomáše Etzlera z Afghánistánu


„Světová banka nám dala peníze na rekonstrukci. Amerika dodala učebnice a elektrické klávesy. Nástroje dodalo i Německo a Indie,“ říká ředitel hudební akademie Daud Mohsen.

Podobné scény byly přitom ještě nedávno během vlády Talibanu nepředstavitelné. „Taliban jsou fanatici a jsou velmi zaujatí proti hudbě. Odmítali ji podporovat nebo rozvíjet její vyučování. Chtěli nám vnutit svou ideologii,“ vysvětluje studentka Nelofar Alokazaiová.


Taliban tvrdil, že hudba je rouháním a hříchem, a kdo zákaz porušoval, byl tvrdě potrestán. Po pádu vlády islámských radikálů se muzikanti vrátili z undergroundu na denní světlo. Dnes se hudební nástroje volně prodávají. Centrem jejich prodeje v hlavním městě je takzvaná „music street“. Ve zdejších krámcích se dá sehnat prakticky všechno. Navíc si zde lidé mohou najmout muzikanty na svatbu nebo oslavu narozenin.

Pro dvě stě studentů jsou ve škole jedny bicí, jedno piano a jeden saxofon.
Pro dvě stě studentů jsou ve škole jedny bicí, jedno piano a jeden saxofon.
Více fotek
  • Pro dvě stě studentů jsou ve škole jedny bicí, jedno piano a jeden saxofon. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/950/94959.jpg
  • Afgánci hudbu milují, tvrdí, že je ovocem života. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/950/94966.jpg
  • Centrem prodeje hudebních nástrojů v hlavním městě je takzvaná "music street“. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/950/94964.jpg