Nová lunární družice NASA poslala své první snímky Měsíce

Mys Canaveral - Americká lunární družice Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) poprvé obletěla Měsíc a poslala na Zemi své první snímky. Fotografie, včetně jedné pořízené infračervenou kamerou, a video z průletu představil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes na svých internetových stránkách.

Sonda, která k věčnému souputníkovi Země odstartovala ve čtvrtek, se k němu v úterý přiblížila na vzdálenost 3200 kilometrů. Snímky pořizovala asi hodinu a po obletu se vrátila na eliptickou oběžnou dráhu Země. V budoucnu má kroužit kolem Měsíce přes polární oblasti a v říjnu se řízeným pádem na měsíční povrch pokusí v některém z kráterů na jižním pólu Měsíce zjistit přítomnost vody.

Spolu s LCROSS k Měsíci dorazila i její sesterská družice Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která bude obíhat ve vzdálenosti pouhých 50 kilometrů nad měsíčním povrchem, odkud jej bude snímkovat, aby vytvořila podrobnou trojrozměrnou mapu přirozeného satelitu Země. Ta bude mimo jiné využita pro určení nejvhodnějšího a nejbezpečnějšího místa pro pozdější přistání lidské posádky, kterou chce NASA vyslat na Měsíc kolem roku 2020.