Třetině žraloků hrozí vyhynutí

Ženeva - Třetině žraloků hrozí vyhynutí a z těch, kteří žijí na širém moři, to hrozí víc než polovině. Z 64 druhů žraloků a rejnoků hrozí vyhynutí 32 procentům. U druhů žijících na širém moři se to týká 52 procent. V dnes zveřejněné zprávě to uvádí Mezinárodní unie pro uchování přírody (UICN) se sídlem ve Švýcarsku. Za hlavní příčinu označuje nadměrný lov. "Žraloci na širém moři zůstávají prakticky nechráněni," řekla jedna z autorek studie Sonja Forhamová. Podle ní je vzhledem ke zranitelnosti a dlouhým migračním trasám oceánských žraloků nutné vypracovat mezinárodní koordinovaný plán jejich ochrany.

Na světě se ročně uloví asi 100 milionů žraloků. Jsou loveni pro maso a pro své ploutve, z nichž se dělá polévka, zvlášť oblíbená v Asii.

Autoři studie v této souvislosti důrazně odsuzují to, že uloveným žralokům jsou mnohdy uřezávány ploutve, načež jsou žraloci házeni zpátky do vody, kde nutně hynou. Tato praxe byla sice ve většině světových vod zakázána, ale úsilí o respektování zákazu je slabé, konstatuje UICN.