Kyrgyzský parlament odsouhlasil dohodu o americké základně

Biškek - Poté, co včera posvětil návrat Američanů na základnu v Kyrgyzstánu Kreml, dnes potvrdil novou dohodu o využívání letecké základny Manas Spojenými státy i kyrgyzský parlament. Američané si přitom už na základně balili kufry. Nakonec se přece jen ale s Kyrgyzstánem dohodli na prodloužení smlouvy. Zdejší představitele Američané přesvědčili, když jim nabídli podstatně vyšší nájemné, ze 17 milionů dolarů ročně se zvýšilo na 60 milionů. Základna je pro USA výchozím bodem pro zásobování jednotek v Afghánistánu.

Kyrgyzstán oznámil záměr uzavřít základnu letos v únoru a dal Spojeným státům půlroční ultimátum pro její vyklizení, tedy do 20. srpna. USA si stále dělaly naděje, že se nakonec podaří s Kyrgyzstánem dohodnout na prodloužení smlouvy. A to se nakonec podařilo.

Kyrgyzstán Američanům poskytl „tranzitní centrum“ pro zboží, a to za trojnásobný poplatek. V Manasu mají menší základny také další západní spojenci působící v Afghánistánu, jako Německo a Španělsko. Těm však smlouva vypovídána nebyla.

Američané stojí o základnu Manas hlavně kvůli tomu, že pokud by ji museli opustit, přišli by o hlavní výchozí bod pro zásobování do Afghánistánu. Základnou měsíčně projde 15 tisíc vojáků a 500 tun zboží směřujícího do Afghánistánu.

Americká vojenská základna Manas v Kyrgyzstánu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24