G8 vyzvala Izrael ke zmrazení stavby osad, KLDR ke zničení zbraní

Terst (Itálie) - Ministři zahraničních věcí skupiny G8, sdružující sedm nejrozvinutějších ekonomik a Rusko, dnes vyzvali Izrael, aby úplně zmrazil budování svých osad na palestinských územích. Apelovali také na Severní Koreu, aby se vzdala svých jaderných zbraní. V italském Terstu se na tom shodli šéfové diplomacie Británie, Francie, Itálie, Japonska, Kanady, Německa, USA a Ruska.

V dnešním usnesení vyzvali ministři zahraničí G8 Izraelce a Palestince, aby se vrátili k jednacímu stolu a obnovili rozhovory. Podle šéfů diplomacie je nutné ukončit násilí a terorismus a neprodleně otevřít hranice okupovaných území pro přísun humanitární pomoci a pro obchodníky a obyvatele.

K zastavení výstavby židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu vyzval před nedávnem Izrael americký prezident Barack Obama. G8 se k jeho výzvě dnes připojila. Izraelský ministr zahraničí ale už dříve řekl, že jeho země na úplné zmrazení nemůže přistoupit.

KLDR se musí vzdát svého jaderného programu

G8 dále v prohlášení uvedla, že s použitím „nejsilnějších výrazů“ odsuzuje jadernou zkoušku, kterou provedla koncem května komunistická Severní Korea. Ministři ve svém stanovisku naléhají na Pchjongjang, aby se vzdal svých jaderných zbraní a balistického programu. Požadují, aby severokorejská vláda neprováděla už žádné „další destabilizující akce“.

Dnešní schůzka šéfů diplomacie v Terstu předcházela summitu G8, který se bude konat ve středoitalské L'Aquile. Uskuteční se od 8. do 10. července.

Sergej Lavrov a Franco Frattini
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andrea Lasorte