Snažil se zachránit Nedu, teď popsal její poslední chvíle

Londýn - Pro BBC popsal íránský doktor poslední chvíle zastřelené Íránky Nedy Soltánové, v osudném okamžiku stál hned vedle ní. Lékař to popisuje tak, že někdo vystřelil a dívka se zhroutila k zemi. Pokoušel se jí zachránit, ale marně. "Vypadalo to, jako by jí něco vybouchlo přímo v hrudníku," popsal poslední Nediny okamžiky Araš Hidžází. Pak viděl, jak jí z očí mizí život. Kvůli tomuto pohledu nemohl tři dny spát.

Lékař Araš Hidžází, který studuje na univerzitě v jižní Anglii, se rozhodl zveřejnit svědectví o posledních okamžicích íránské dívky, jejíž smrt se stala hrůzným symbolem íránských povolebních nepokojů. Hidžází se teď obává, že poté, co otevřeně promluvil o Nedině smrti, se už zřejmě nebude moct vrátit zpět do Íránu.

Pro BBC zavzpomínal na osudný okamžik. „Byl jsem tam s nějakými kamarády, slyšeli jsme, že se zde konají nějaké protesty, rozhodli jsme se tam jít a podívat se, co se děje,“ říká lékař.

Neda se najednou zhroutila k zemi

Dál popsal, jak policie zasahovala proti demonstrantům, kteří vyšli do ulic, protože nesouhlasí s výsledky íránských prezidentských voleb. Podle Hidžázího najížděli strážci na motorkách do davu. „Policie použila slzný plyn, motorky najížděly do davu. Běželi jsme na křižovatku, lidé tu stáli a nevěděli, co mají dělat,“ říká lékař.

Nedu Soltánovou zahlédl jen nedaleko, na demonstraci ji prý doprovázel starší muž. Myslel si, že jde o jejího otce, nakonec se ale ukázalo, že to byl její učitel hudby.

„Nejednou jsme uslyšeli střelbu. Neda stála jen metr ode mě. Otočil jsem se a viděl jsem, jak se z jejího hrudníku hrne krev. Byla v šoku, jenom se dívala na svůj hrudník. Pak se zhroutila,“ popisuje Araš Hidžází.

„Přiběhli jsme k ní, položili jsme ji na zem. Viděl jsem střelnou ránu hned pod krkem, řinula se z ní krev. Nikdy jsem nic podobného neviděl, vypadalo to, jako by jí něco vybouchlo v hrudníku, a pak jí začala téct krev z úst a nosu. Měl jsem pocit, že kulka zasáhla i plíce. Krev se jí řinula z těla, jen jsem se pokoušel stlačit ránu, aby krev tolik netekla. To se ale nepodařilo, ani ne do minuty byla mrtvá,“ říká Hidžází. Ten přiznal, že poté, co viděl na ulici umírat íránskou dívku, prožil nejméně tři bezesné noci, stále se mu totiž v mysli vracel obraz, jak Nedě vyhasíná život z očí.

Chátámí: Nedu zabili sami demonstranti

Lékař si nejprve myslel, že kulka přiletěla odněkud seshora. Pak ale viděl, že demonstranti se vrhli na ozbrojeného muže na motocyklu. „Lidi křičeli: 'Máme ho, máme ho.' Odzbrojili ho, vzali mu doklady, podle kterých se ukázalo, že patří k revoluční gardě. Lidi zuřili a on křičel: 'Já ji nechtěl zabít!'“ Demonstranti prý nevěděli, co s útočníkem mají udělat, tak ho nechali jít, vzali si jenom jeho doklady. Podle všeho tedy někdo z davu musí vědět, co je ten muž zač. Nějací lidé ho prý navíc také vyfotili. I tak ale muž zatím není za tento čin potrestán.

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Mohammad Chátámí dnes ale k tomuto incidentu řekl: „Důkazy svědčí o tom, že ji zabili demonstranti sami a využili to pak jako propagandu proti systému.“

Dnes se na teheránském hřbitově sešlo několik desítek Nediných přátel, kteří uctili její památku. Lidé se na hřbitov vydávali po dvojicích nebo trojicích, modlili se a položili na její hrob květiny.

Mohammad Chátamí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24