Po 65 letech budou v Itálii pykat nacisté za své činy

Řím - Devět bývalých příslušníků SS, kteří se v roce 1944 podíleli v Toskánsku na masakru 350 italských neozbrojených civilistů, stihl po 65 letech od jejich hrůzného činu trest. Vojenský soud v Římě je v noci na dnešek odsoudil k doživotnímu žaláři. Odsouzení Němci jsou ve věku od 84 do 90 let.

Původně bylo ve skupině obžalováno 11 lidí. Jeden z nich během procesu zemřel, jeden byl viny zproštěn. Zbylým devíti byla dokázána účast na zavraždění 350 italských občanů, mezi nimiž byly kromě mužů i ženy, staré osoby a děti.

K masakru došlo ve dnech od 19. do 27. srpna roku 1944 ve vesnicích Bardine di San Terezo, Tendola a Valla. Mezi mrtvými v Bardine di San Terezo bylo i 53 mužů, jejichž mrtvoly byly následně vystaveny s tabulkou a nápisem 'Takto skončí ti, kdo pomáhají partyzánům'.

Zástupce Toskánska Claudio Martini řekl, že rozsudek konečně zjednal spravedlnost pro oběti nacistické krutosti. „I když od té doby uběhlo 65 let, nesmíme zapomenout na to, že se to stalo,“ sdělil.

Soud také zkoumal vinu Německa a odsoudil je k vyplacení 1,25 milionu eur (téměř 33 milionů korun) rodinám obětí. U italských soudů to není poprvé, co bylo Německo odsouzeno k vyplacení náhrad pro italské oběti. Německá vláda však takové požadavky odmítá a odvolává se na odškodnění, které už Německo údajně poskytlo v rámci mezinárodních dohod s Itálií.

Případ se začal vyšetřovat po roce 1994, kdy byly nalezeny vojenské průkazy 695 německých vojáků hledaných za zločiny spáchané při ústupu německých jednotek z Toskánska a kraje Emilia Romagna v roce 1944.