Český filmař zatčený v Indii je podle úřadu ČR obětí podvodu

Dillí/Praha - Velvyslanectví České republiky v Indii považuje českého filmového producenta, jehož minulou středu zadržely tamější úřady na letišti v Bombaji, za nevinnou oběť podvodu. Čech byl zatčen v rámci vyšetřování jisté indické společnosti, která údajně organizovala nelegální migraci do zemí Evropské unie. Muž je nyní ve vězení, kde musí vyčkat rozhodnutí soudu. Informoval o tom český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček.

Zadrženého Čecha vyslala do Indie česká společnost Location service, aby zde jednal o filmové spolupráci s tamní produkcí. Příkaz k zatčení vydal podle Kmoníčka soud z jihoindického města Čennaí (bývalý Madrás). Ten již od ledna prošetřuje kriminální aktivity firmy Sukuranetworks, která údajně pod záminkou vyslání filmového štábu organizovala převoz nelegálních migrantů do EU. Indické úřady chtějí zjistit, jestli se čeští producenti na pašování lidí rovněž nepodíleli.

Český filmař se nyní nachází ve vězení v Čennaí. Soud musí rozhodnout, zda je Čech spolupachatelem nebo nevinnou obětí. Dosavadní informace, které má český zastupitelský úřad v Indii k dispozici, prý ale naznačují, že se stal obětí podvodu.

Velvyslanectví opatřilo muži na místě právní pomoc. České zastoupení mu rovněž chce zajistit co nejrychlejší stanovení termínu soudu. Pokud bude Čech obviněn, poskytne mu rovněž pomoc se složením kauce.

Filmař měl Indům zajistit vhodná místa pro natáčení v Čechách

Muž byl podle jednatelky společnosti Location service Barbory Jurkovičové zadržen v noci ze středy na čtvrtek a přepraven do Čennaí, kde na něj byla uvalena čtrnáctidenní vazba.

Location service podle ní dojednala v únoru s indickými partnery dohodu, na jejímž základě měla česká firma pro Indy v Česku najít vhodná místa pro natáčení. Tuto dohodu tehdy uzavřel právě zadržený Čech. Před plánovaným filmováním prý ale komunikace se společností Sukuranetworks ustala. Český pracovník proto do Indie znovu odcestoval, aby se situace vysvětlila, aby dosáhl uhrazení vynaložených nákladů a obnovil spolupráci s indickou produkcí, uvedla Jurkovičová.