V albánských volbách vedou vládní demokraté

Tirana - Albánie stále sčítá hlasy po nedělních parlamentních volbách, zatím bylo sečteno asi 50 procent hlasovacích lístků. Souboj dvou největších albánských stran se ukazuje jako velmi vyrovnaný. Podle dílčích výsledků obdrželi vládní demokraté současného premiéra Saliho Berishi zhruba 41 procent hlasů. Opozičním socialistům, které vede populární starosta hlavního města Edi Rama, odevzdalo hlas přes 39 procent voličů.

Pokud by volby dopadly tak, jak vypovídají průběžné výsledky, měla by Berishova Demokratická strana Albánie (PDSh) nárok na 66 křesel ve 140členném albánském parlamentu, zatímco Socialistická strana Albánie (PSSh) by obsadila 65 míst. Stovky příznivců demokratů už v neděli v noci slavili v hlavním městě Tiraně vítězství.

Oficiální údaje měly být podle zákona oznámeny dnes v pět hodin odpoledne, ale ještě před 19:00 nebyla sečtena ani polovina odevzdaných hlasů. Volební komise rovněž dosud nezveřejnila žádné údaje o účasti na hlasování.

Oba rivalové si dokázali udržet voliče ve svých tradičních baštách - PSSh v Tiraně a PDSh ve zbytku země. Ani jedna ze stran by však zřejmě nezískala absolutní většinu. V takovém případě by mohlo mezi oběma soupeři rozhodnout od socialistů odštěpené Socialistické hnutí pro integraci (LSI), kterému údajně dalo svůj hlas pět procent voličů.

„Domnívám se, že hlasování šlo velmi dobře. Sčítání hlasů probíhá pomalu, ale hladce v atmosféře vzájemné shody,“ ohodnotil volby šéf ústřední volební komise Arben Ristani.

Zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) označili hlasování za z větší části spořádané, a to i přesto, že se obě hlavní soupeřící strany navzájem obviňovaly z různých manipulací.