Zatčený filmař čeká v indické vazbě na vyjádření soudů

Dillí/Praha - Minulou středu zadržely indické úřady na letišti v Bombaji českého filmového producenta. Novotný byl zatčen v rámci vyšetřování jisté indické společnosti, která údajně organizovala nelegální migraci do zemí Evropské unie. Muž je nyní v patnáctidenní vazbě, kde čeká na vyjádření soudu. Velvyslanectví České republiky v Indii ho ale považuje za nevinnou oběť podvodu.

„V noci z neděle na pondělí byl Novotný převezen do Čennaí (bývalý Madrás), kde na něj byla uvalena patnáctidenní vazba, v průběhu které by mělo dojít k soudnímu přelíčení, které by mělo vyjasnit jeho obvinění. Indická strana ho viní z toho, že jako zaměstnanec jedné české společnosti buď organizoval, nebo se spolupodílel na organizování ilegální migrace lídrů do Evropské unie,“ řekl velvyslanec ČR v Indii Hynek Kmoníček. Dle jeho slov to ale vypadá, že se česká firma stala obětí podvodného jednání indické firmy, která je prošetřována za ilegální pašování lidí již od ledna tohoto roku a pravděpodobně se pokusila část své viny přenést na své zahraniční partnery.

„Indická společnost nás oslovila již v listopadu loňského roku s poptávkou na natočení klipu. Kvůli nedostatečné komunikaci přes e-maily jsme do Indie vyslali jednoho z kolegů, pana Novotného. Ten se účastnil tamějšího natáčení, produkce a s firmou jednal. Teprve na základě této verifikace jsme vystavili zvací dopis, nicméně celá ta komunikace ustala velmi náhle, asi dva dny před plánovaným natáčením, které bylo v Praze kompletně připravené,“ podotkla Barbora Jurkovičová, jednatelka společnosti Location Service.

Během patnáctidenní vazby, která byla na českého filmaře uvalena, by se měl konat soud, kde bude zastupován svým indickým právním zástupcem. Toho mu pomohlo nalézt české velvyslanectví v Indii. „Indickému soudnictví dáme k dispozici veškeré doklady, které dokazují, že se česká společnost stala obětí té indické,“ dodal Kmoníček.