Námořní pěchota USA zahájila ofenzivu na jihu Afghánistánu

Kábul - Americká námořní pěchota dnes za pomoci vrtulníků zahájila ofenzivu v údolí řeky Hílmand na jihu Afghánistánu. Informovala o tom světová média. Jde o první velkou operaci v rámci nové americké strategie pro Afghánistán, jejímž cílem je stabilizovat situaci v této zemi. Do operace se zapojilo 4000 příslušníků námořní pěchoty. Jde o část posil, které do Afghánistánu letos vyslal americký prezident Barack Obama.

Vojáci mají v provincii Hílmand, zejména v údolí stejnojmenné řeky, spolu se svými afghánskými kolegy zasáhnout proti příslušníkům militantního hnutí Taliban, jenž zde upevnilo své pozice. Jejich úkolem bude také proniknout do oblastí, kde nejsou přítomni vojáci NATO. Na řadě z těchto míst Talibové vytlačili místní policii a úředníky a sami se chopili moci. Profitují z obchodu s opiem, jež pochází z maku pěstovaného na polích kolem řeky Hílmand.

Američtí vojáci mají na určených místech v těchto oblastech vybudovat malé základny a žít mezi místním obyvatelstvem. Místo na pronásledování povstalců se soustředí na ochranu civilistů před bojovníky Talibanu nebo na obnovu místní správy. Budou se setkávat s místními předáky a hovořit s nimi o tom, co tamní lidé potřebují a pomáhat jim s tím, uvedl mluvčí námořní pěchoty Bill Pelletier. „Nechceme, aby se na nás lidé v provincii Hílmand dívali jako na nepřátele, my je chceme před nepřítelem chránit,“ dodal Pelletier.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše


USA a jejich spojenci se v provincii Hílmand, jejíž některé části jsou považovány za baštu Talibanu, situaci snaží uklidnit před srpnovými prezidentskými volbami. O hlasy zdejších Paštunů se chce ucházet nynější prezident Hamíd Karzáí, který sám pochází z vlivné rodiny jednoho z nejmocnějších paštunských kmenů. Američané ve své strategii předpokládají, že většina lidí v provincii Hílmand s Talibanem, který zde nastolil striktní pravidla radikálního islámu, nesouhlasí. Domnívají se, že místní lidé si přejí, aby nad jejich územím měla kontrolu afghánská vláda a že Taliban začali podporovat proto, že je nikdo jiný nechránil.

Brigádní generál Larry Nicholson:

„Tam, kam přijdeme, tam zůstaneme. Kde zůstaneme, udržíme se a postupně budeme přenášet veškerou odpovědnost za bezpečnost na afghánské síly.“


 I dnes umírali v Afghánistánu koaliční vojáci

Dva britští vojáci byli dnes zabiti při vojenské operaci v jižním Afghánistánu. Informovalo o tom dnes britské ministerstvo obrany. Brity usmrtila exploze poblíž města Laškargáh v jihoafghánské provincii Hílmand.

Mluvčí americké armády Elizabeth Mathiasová rovněž dnes sdělila, že rebelové na východě Afghánistánu zajali jednoho z příslušníků armády Spojených států. Podle Mathiasové se voják pohřešuje od úterka a armáda využívá „všech svých dostupných zdrojů, aby ho našla a zajistila jeho bezpečný návrat“.

Působení Talibanu v Afghánistánu a sousedním Pákistánu je podle amerického prezidenta Obamy největší hrozbou pro bezpečnost Spojených států. V březnu proto zveřejnil novou strategii pro Afghánistán. Počet amerických vojáků v Afghánistánu se má letos zvýšit z 32.000 na počátku roku na 68.000 ke konci roku. USA se místo konvenční války mají více zaměřovat na cílený boj proti povstalcům a na ochranu civilistů. Nový velitel jednotek Spojených států a NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal uvedl, že zahraniční jednotky musejí „lidi přesvědčovat, ne střílet“. Opakovaně slíbil, že podnikne kroky k omezení ztrát na straně afghánského civilního obyvatelstva. Tyto případy Afghánce rozčilují a podkopávají jejich důvěru v příslušníky zahraničních jednotek.