Američané tloustnou čím dál víc

Washington - Ve Spojených státech loni opět přibylo obézních lidí. Ve 23 z 50 států unie počet otylých mezi dospělými vzrostl a v žádném se nesnížil. Ve 30 státech je navíc nejméně třetina dětí s nadváhou. Vyplývá to ze zprávy nezávislého zdravotního institutu TFAH a nadace Roberta Wooda Johnsona. Obezita se tak v USA stává stále závažnějším celonárodním problémem.

Zpráva vedle nových počtů obézních Američanů přinesla notoricky známá fakta: obezita souvisí s chronickými nemocemi a zvyšuje náklady domácností za zdravotní péči. Alarmující je podle zprávy také počet dětí, které se potýkají s nadváhou nebo obezitou. Ve většině států má totiž problémy s váhou každé třetí dítě.

Výdaje Američanů za zdravotní péči rostou spolu s obvodem našich pasů. Jak máme soutěžit se zbytkem světa, když naši ekonomiku sráží k zemi špatný zdravotní stav zaměstnanců?" zdůrazňuje ředitel jedné ze zdravotních organizací Jeff Levi.

Video Stále více obézních Američanů
video

Stále více obézních Američanů

Američané tloustnou i kvůli krizi

Autoři zprávy varují, že současná ekonomická krize by mohla situaci ještě zhoršit. Kvůli rostoucím cenám potravin si kvalitní stravu bude moci dovolit kupovat stále méně Američanů. Na špatný životní styl má také vliv deprese, úzkost a stres. Osob, které tyto psychické potíže trápí, v době těžkých hospodářských časů přibývá.

S obezitou se snaží bojovat už i americká vláda. Ta si stanovila ambiciózní cíl - do příštího roku nemá počet obézních lidí v žádném státě překročit 15 procent. Podle nových poznatků vědců je to ale nemožné.