Z ruské armády v Jižní Osetii dezertoval do Gruzie další voják

Moskva - Již druhý ruský voják dezertoval v krátké době ze své jednotky v Jižní Osetii a požádal v Gruzii o azyl. Oznámila to dnes ruská média. Oba dezertéři uvedli, že ve svých jednotkách byli vystaveni nesnesitelným podmínkám. Jejich jednotky byly rozmístěny na území Jižní Osetie, o tuto separatistickou oblast Rusko a Gruzie svedly loni krátkou válku.

Prvním zběhem byl seržant Alexandr Gluchov, nyní jeho čin napodobil vojín Dmitrij Arťomjev. Po útěku z armády se nejprve skrýval u prostých Gruzínců, než se obrátil na misi OSN, která mu zprostředkovala kontakt s úřady. Podle televize Rustavi-2 už požádal o azyl, což následně potvrdily gruzínské a ruské úřady.

Voják byl údajně tvrdě šikanován

„Zacházeli se mnou špatně, bili mě. Nepovažovali mě za člověka, strašně mě mlátili,“ vypověděl. Proto se raději rozhodl následovat příklad předchozího dezertéra, o kterém věděl, a je odhodlán žít v Gruzii. Ruské velení o poměrech v jednotce podle agentury RIA Novosti vědělo. Šikana nováčka, který byl do armády povolán v listopadu, byla prý dílem vojáků pocházejících ze severního Kavkazu.

Ruské ministerstvo obrany vytvořilo komisi, která má dezerci prošetřit, a také začalo jednat s gruzínskou stranou o vydání zběha. „Jsou důvody předpokládat, že voják se v krátké době vrátí ke své jednotce,“ citovala agentura ITAR-TASS zdroj ze štábu severokavkazského vojenského okruhu.

Gruzínské úřady však už slibují, že pokud zběh po prozkoumání žádosti azyl dostane, postarají se mu o bydlení a integraci do společnosti.