Další provokace - Severní Korea odpálila sedm raket

Pchjongjang/Soul - Severní Korea dnes odpálila dalších sedm testovacích raket krátkého doletu. Uvedly to jihokorejská tisková agentura Jonhap a jihokorejské ministerstvo obrany. Podle agentury Reuters komunistická vláda zvyšuje v regionu napětí, které způsobily její květnové jaderné testy, zkušební odpaly střel i hrozby vojenskou odpovědí na sankce OSN.

Rakety byly odpáleny v rozpětí osmi hodin v době od 08:00 místního času (01:00 SELČ). Jejich vystřelením severokorejský režim porušil rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazující jakoukoli jadernou zkoušku a odpálení raket. Agentury oznámily, že dolet raket byl asi 400 až 500 kilometrů; rovněž Soul odhadl, že dostřel byl zhruba 500 kilometrů. Odpáleny byly z vojenské základny nedaleko přístavu Wonsan na východním pobřeží KLDR.

„Severní Korea by se měla vyhnout každé akci, která může prohloubit napětí, a měla by se soustředit na jednání o likvidaci svého jaderného programu a na realizaci svých závazků ze září 2005 (kdy se zavázala zastavit jaderný program). Takové chování Severní Koreje (jako dnes) nepřispívá ke zlepšení situace,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Karl Duckworth. „Jde o provokativní čin, který jasně porušuje rezoluce Rady bezpečnosti,“ citovala jihokorejská agentura Jonhap z prohlášení jihokorejského ministerstva zahraničí. „Vláda vyjadřuje hluboké politování nad tím, že Severní Korea zvyšuje napětí v jihovýchodní Asii,“ dodává se v něm.

Video KLDR odpálila dalších šest raket
video

KLDR odpálila dalších šest raket

"Jihokorejská armáda je v těsném obranném spojenectví se Spojenými státy
plně připravena čelit každé hrozbě či provokaci ze severu," varoval v
prohlášení jihokorejský generální štáb.


Naposledy ve čtvrtek odpálil Pchjongjang z východního pobřeží čtyři zkušební střely, které dolétly do vzdálenosti zhruba 100 kilometrů. Spojené státy a Japonsko označily tento test za provokativní, ale nikoli neočekávaný. „Čtvrteční odpálení raket bylo zjevně součástí vojenského cvičení, avšak dnešní testy mají zřejmě politické cíle,“ řekl jihokorejský vládní činitel s poukazem na dnešní americký Den nezávislosti.      

Od letošního dubna KLDR testovala své rakety už několikrát, jedna z těchto zkoušek se obecně považuje za pokusný odpal rakety dlouhého doletu. 25. května navíc provedla svou druhou jadernou zkoušku, což přimělo Radu bezpečnosti OSN ke zpřísnění sankcí vůči izolovanému komunistickému režimu. Pchjongjang reagoval hrozbou, že na pokusy o blokádu odpoví tvrdou vojenskou akcí.    

Ani dnešní pokus nebyl zcela nečekaný. Spojené státy v minulosti vyjádřily obavu, že by 4. července, v den výročí nezávislosti USA, mohl severokorejský režim vyslat raketu dlouhého doletu směrem k Havaji. V roce 2006 odpálila Severní Korea v průběhu amerických oslav 4. července svou nejmodernější raketu Tepodong 2, ta však krátce po startu spadla do oceánu.

Severokorejské rakety
Zdroj: ČTK
Autor: ČTK