Devět čečenských policistů zabito při akcích v Ingušsku

Nazraň (Rusko) - Devět čečenských policistů zabili neznámí ozbrojenci při útoku na policejní kolonu v sousedním Ingušsku. Jednotky čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova právě na území provádějí protiteroristickou operaci. Má vypátrat viníky nedávného atentátu na ingušského prezidenta Junus-Beka Jevkurova. Podle nevládní organizace Human Rights Watch ale tyto akce, stejně jako řada předchozích, překračují rámec ruských zákonů.

Čečenské zvláštní jednotky, které většinu operací vykonávají, jsou hlavní zbraní prezidenta Kadyrova. „Jsme připraveni vyplnit jakýkoli příkaz našeho velitele, prezidenta Kadyrova,“ dosvědčuje věrnost zástupce velitele čečenských speciálních jednotek Ismail Israilov.

Od minulého týdne zasahují čečenské jednotky v Ingušsku. Teroristé tam těžce zranili místního prezidenta Jevkurova. Do míst, kde jednotky operují, nemá nikdo přístup. Podle čečenského prezidenta je operace úspěšná. „Každý den máme výsledky. Ničíme teroristy a bandity, kteří nemají na území Ruska co dělat,“ tvrdí Kadyrov.

„Vůbec se nebere ohled na ruské zákony ani mezinárodní právo“

Kadyrova ale tvrdě kritizuje organizace Human Rights Watch. Podle ní jsou akce čečenských jednotek často nezákonné. Vojáci ničí domy a zastrašují příbuzné údajných teroristů. „Vůbec se nebere ohled na ruské zákony ani mezinárodní právo. Platí pouze jediná pravidla, a to ta, která určuje Ramzan Kadyrov,“ říká Taťjána Lokšinovová z Human Rights Watch.

Podle Lokšinovové si čečenští vojáci vyřizují účty téměř s kýmkoli a Ramzan Kadyrov má v regionu zcela volnou ruku. Kreml si totiž s neklidem na Kavkaze neví rady a dává mu proto neomezený prostor.

Čečenské jednotky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24