Medveděv: Nabízí se vyřešení „protiraketové otázky“ s USA

Moskva - Podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva je možné, že Rusko a Spojené státy naleznou rozumné řešení ohledně amerického záměru umístit prvky protiraketové obrany v Česku a v Polsku, který Moskva důrazně odmítá. Vyplývá to z Medveděvova interview, které poskytl dnes, den před příjezdem amerického prezidenta Baracka Obamy do Moskvy. Medveděv o řešení problematiky protiraketové obrany hovořil v souvislosti s možností pokročit při přípravě nové rusko-americké smlouvy o strategických zbraních.

Jak dále Medveděv uvedl, nová americká vláda je připravena jednat o problematice své protiraketové základny ve střední Evropě, kterou by podle představ Washingtonu vytvářel protiraketový radar na českém území a skupina protiraketových střel na polském území.

Medveděv: Postačí projevit zdrženlivost a schopnost přistoupit na kompromis

Video Telefonát Josefa Pazderky
video

Telefonát Josefa Pazderky

Telefonát Josefa Pazderky

0507

Vstup Josefa Pazderky

„V poslední době jsem několikrát řekl, že jsme proti rozmístění příslušných sil protiraketové obrany v Polsku a v Česku,“ citovala agentura ITAR-TASS ruského prezidenta, který poskytl rozhovor italským žurnalistům. „Pokud předchozí americká administrativa zastávala v této otázce velmi neústupný postoj, pak nová administrativa je připravena o záležitosti jednat. Myslím, že můžeme nalézt rozumné rozuzlení, vždyť při řešení této otázky vůbec není nutné škrtat všechna předchozí rozhodnutí. Postačí projevit zdrženlivost a schopnost přistoupit na kompromis. Pak se můžeme dohodnout o základním balíku nové smlouvy o strategických útočných zbraních a současně se můžeme domluvit na tom, jak pokročit, pokud jde o protiraketovou obranu,“ prohlásil dle agentury Medveděv.
Ještě před pondělní a úterní návštěvou Baracka Obamy v Moskvě se spekuluje o tom, že bude podepsána rámcová dohoda předznamenávající novou odzbrojovací smlouvu jako náhradu za smlouvu START 1, jejíž platnost vyprší v prosinci. Již tento předběžný dokument by údajně mohl obsahovat limity pro počty jaderných hlavic a jejich strategických nosičů, kterými Rusko a Spojené státy disponují.

Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem byly nejchladnější za Bushe

Z důvodu instalace amerických protiraket v Polsku a radaru v Česku se vztahy mezi Moskvou a Washingtonem za předešlé vlády prezidenta George Bushe ocitly na nejnižší úrovni od studené války. Rusko protiraketový štít kritizuje a vidí v něm ohrožení své bezpečnosti.

Obama: Nové vztahy USA-Rusko by měly zahrnovat i lidská práva

Barack Obama uvedl, že by součástí nového začátku ve vztazích mezi Washingtonem a Moskvou mělo být posilování lidských práv a právního státu v Rusku. Vyplývá to z rozhovoru, jenž Obama poskytl ruskému opozičnímu listu Novaja gazeta před svou dvoudenní návštěvou v Rusku.

Zatím není jasné, zda Obamovy poznámky jsou signálem, že hodlá na ruského prezidenta Dmitrije Medveděva nebo premiéra Vladimira Putina vyvíjet tlak, aby podnikli právní reformy nebo kroky ke zlepšení lidských práv. Ochránci lidských práv, američtí zákonodárci a odborníci na zahraniční politiku z Ruska i USA vyzývají Obamu, aby tyto dvě oblasti během jednání s nejvyššími ruskými představiteli neopominul.

Barack Obama, který se funkce amerického prezidenta ujal letos v lednu, zatím nerozhodl o protiraketovém projektu. V dubnu na pražském summitu EU-USA mimo jiné prohlásil, že protiraketový štít nebude nutný, pokud Írán ustoupí od svého vojenského jaderného programu. Česko i Polsko loni podepsaly se Spojenými státy příslušné dohody o umístění protiraketových objektů na svých územích. Ani český, ani polský parlament ovšem ještě tyto dokumenty definitivně neschválily.

Plánovaný protiraketový štít USA
Plánovaný protiraketový štít USA
Více fotek
  • Plánovaný protiraketový štít USA autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/364/36343.jpg
  • George Bush autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/621/62093.jpg
  • Barack Obama autor: Charles Dharapak, zdroj: AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/900/89951.jpg