Vyhlídková koruna sochy Svobody je po 8 letech opět přístupná

New York - V Den nezávislosti, tedy 4. července, Spojené státy po osmi letech zpřístupnily veřejnosti vyhlídkovou korunu sochy Svobody v New Yorku. Plošina v koruně byla kvůli obavám z teroristických útoků podobných těm z 11. září 2001 uzavřena. Devadesátimetrový symbol New Yorku byl částečně zpřístupněn v roce 2004. Na vyhlídkovou korunu však vstoupila první desetičlenná skupina turistů až v sobotu.

Na plošinu nyní smí za hodinu vkročit maximálně 30 lidí, které čeká na cestě vzhůru po točitém schodišti uvnitř sochy 171 schodů. Celkem má socha i s podstavcem 354 schodů.

Koruna sochy Svobody jako ideální místo pro požádání o ruku

Otevření koruny se šestadvacetiletý Aaron Weisinger rozhodl využít k žádosti o sňatek. Na plošině poklekl a s diamantovým prstenem v ruce požádal svou přítelkyni Ericu Brederovou o ruku. Překvapená budoucí pětadvacetiletá paní Weisingerová souhlasila.
„Cítím, že socha Svobody představuje světovou jednotu, symbol, který celý svět musí sjednotit,“ řekla 57letá Barbara McLeanová z Atlanty. Po vystoupání všech schodů za nadšeného aplausu ostatních návštěvníků zazpívala píseň America the Beautiful.

Návštěvníci, kteří by rádi sochu navštívili, si musí lístek rezervovat na internetové stránce památníku, přičemž platí heslo „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Jednotlivec si může objednat maximálně čtyři lístky. Vstupné na ostrovy Liberty a Ellis a do koruny sochy Svobody vyjde na 15 dolarů na osobu (asi 280 korun).

Dodnes bylo prodáno asi 14 500 lístků do koruny sochy. Vstupenky na tento víkend byly vykoupeny do několika hodin.

Letošní oslavy Dne nezávislosti jsou skromnější

Letos jsou oslavy amerického Dne nezávislosti, jejichž součástí je zpřístupnění koruny sochy Svobody, na mnoha místech země oproti minulým rokům naplánovány většinou ve skromnějším duchu. Zatímco jiná americká města kvůli hospodářské krizi tradiční ohňostroje zcela vypustila, nebo značně omezila, New York chce velkolepou pyrotechnickou podívanou dusné hospodářské situaci čelit. Připraveno je údajně více než 22 tun raket a světlic, které všemi barvami rozzáří oblohu nad řekou Hudson.

Socha Svobody je francouzský dárek Spojeným státům. Připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v boji za nezávislost na Velké Británii započatém v roce 1776. Oficiální obřad odhalení sochy Svobody se konal v roce 1886.

/*json*/{"map":{"lat":40.7006827619,"lng":-74.0397834778,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":40.689603583777,"lng":-74.04491186142,"type":"1","description":"Socha Svobody"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/