Strana mexického prezidenta přiznala porážku ve volbách

Mexiko - Svou porážku v parlamentních volbách přiznala v neděli večer formace mexického prezidenta Felipa Calderóna Strana národní akce (PAN). Strana ztratila svou většinu ve sněmu ve prospěch opoziční Institucionální revoluční strany (PRI). "Uznáváme porážku a blahopřejeme PRI k její většině v nové poslanecké sněmovně," řekl tisku předseda PAN Germán Martínez. Mexický parlament tvoří poslanecká sněmovna a senát.

„Výsledky potvrzují, že Mexiko je země, která si přeje nová řešení,“ prohlásila předsedkyně PRI Beatriz Paredesová a kritizovala kampaň, při níž nechybělo vzájemné očerňování.

PRI zvítězila s 35,2 procenty hlasů

Porážku přiznala konzervativní katolická PAN poté, co bylo sečteno 33,5 procenta hlasů, dnes krátce po 06:30 SELČ. Z předběžných výsledků vyplývá, že zvítězila PRI s 35,2 procenty hlasů. Pokud se tyto výsledky potvrdí, stala by se PRI znovu hlavní politickou silou v zemi. Strana předtím v zemi vládla celých 71 let, od roku 1929 do roku 2000, než ji porazila PAN. Podle neúplných výsledků se na druhém místě umístila PAN s 26,8 procenty hlasů.Strana demokratické revoluce (PRD), která byla v parlamentu dosud druhou nejsilnější formací, podle předběžných výsledků zůstává až na třetím místě s 12,17 procenty hlasů.

V nedělních parlamentních volbách byly ve hře místa v poslanecké sněmovně, úřady starostů i guvernérské posty. Volit mohlo 77 milionů oprávněných voličů, kteří měli vybrat 500 poslanců do dolní komory Kongresu, 565 starostů a šest guvernérů. Volby byly považovány za test popularity politiky prezidenta Calderóna. Voleb se zúčastnilo 43,3 procent obyvatel Mexika.