Pokus honduraského exprezidenta o návrat ztroskotal

Tegucigalpa - Letadlo se svrženým honduraským prezidentem Manuelem Zelayou přistálo v hlavním nikaragujském městě Managua. Původně mířilo do Hondurasu. Po výhružkách pučistů, že proti letadlu zasáhnou, ale změnilo kurz. Přímo v Hondurasu se situace vyostřila. Při střetech s honduraskou policií zahynuli na letišti podle očitých svědků nejméně tři lidé. Vláda zavedla zákaz nočního vycházení.

Po neúspěšném pokusu o přistání a následném převzetí moci v Hondurasu exprezident prohlásil z paluby letadla, že se o totéž opět pokusí ještě dnes nebo v úterý. Poté odletěl do hlavního nikaragujského města Managuy, kde se krátce setkal s prezidentem Danielem Ortegou. Odtud pak odcestoval do Salvadoru, aby se zde sešel s tamním prezidentem Carlosem Mauriciem Funesem.

Zelaya chce v Salvadoru dále jednat o budoucnosti Hondurasu i s prezidenty Argentiny, Ekvádoru, Paraguaye a šéfem Organizace amerických států (OAS), kteří sem mají dorazit.

Honduraští vojáci zablokovali přistávací plochu

Honduraští vojáci zablokovali přistávací plochu armádními vozidly, a zabránili tak návratu exprezidentova letadla, které se několikrát pokusilo přistát. Venezuelský pilot se ale nakonec rozhodl neriskovat a z místa odlétl. Zelaya prý zvažoval i seskok padákem. „Já jsem se vojáků nebál, ale když piloti viděli ty náklaďáky, rozhodli se nepřistávat,“ uvedl svržený honduraský prezident.

Během střetů s přívrženci svrženého prezidenta na letišti v Tegucigalpě zabili honduraští policisté nejméně tři demonstranty a další tři desítky osob zranili. Policisté podporovaní armádními jednotkami při zásahu proti tisícovkám demonstrantů použili podle Reuters slzný plyn a střelbu do vzduchu. Červený kříž však zatím potvrdil jednu oběť.

V neděli honduraská prozatímní vláda informovala o ochotě začít vyjednávat s OAS o politické krizi v zemi. Vyloučila ale, že by součástí rozhovorů měla být i diskuse o návratu vyhnaného prezidenta Zelayi. OAS předtím pozastavila Hondurasu kvůli převratu členství ve sdružení.Nikaragujský prezident Daniel Ortega v neděli také popřel, že by jeho země vyslala vojenské jednotky k hranicím s Hondurasem. Reagoval tak na předchozí obvinění prozatímní honduraské vlády.

Se Zelayou mělo letět i několik velvyslanců OSN

Zelayovo letadlo, které vzlétlo v neděli z amerického hlavního města Washingtonu, doletělo do Hondurasu v dnešních ranních hodinách. Zelaya k letu do Hondurasu použil malé venezuelské letadlo, spolu s ním údajně letělo i několik velvyslanců a předseda Valného shromáždění OSN Miguel D'Escotto Brockmann.

Zelaya měl nařídit z paluby letadla honduraské armádě, aby vyklidila letiště v metropoli, které obsadila. Nová honduraská vláda ovšem varovala, že nepovolí přistání žádnému letadlu, na jehož palubě bude Zelaya. Toho před týdnem svrhla a vyhostila honduraská armáda v den, kdy si chtěl referendem zajistit setrvání v úřadu i po vypršení mandátu v roce 2010.

Pučisté Zelayu přiměli odletět do Kostariky a jeho úřad převzal předseda Kongresu Micheletti. V sobotu ale svržený prezident prohlásil, že se pokusí vrátit zpět do Hondurasu, možná v doprovodu skupiny latinskoamerických prezidentů. Prezidenti Ekvádoru, Argentiny a Paraguaye ale změnili plány a místo doprovodu Zelayi chtějí situaci sledovat ze Salvadoru sousedícího s Hondurasem.