V Irsku stávkuje 10 tisíc elektrikářů kvůli platům

Dublin - Tisíce elektrikářů po celém Irsku dnes odstartovaly společnou stávku, aby daly najevo nesouhlas s avizovaným snížením platů. K tomu se tamní zaměstnavatelé chystají kvůli dopadům hospodářské krize, která prudce snížila poptávku. Ke stávce se hodlá připojit také jeden z nejvýznamnějších odborových svazů v zemi. Dodávky elektřiny přerušeny nejsou. Mzdy i platy v Irsku klesají řadě zaměstnanců na více úrovních. Firmy tak chtějí mírnit dopady krize a získat zpět konkurenční schopnost, o kterou přišly v letech prudkého rozmachu hospodářství.

Elektrikáři se teď se zaměstnavateli přou o zvýšení mezd v rozsahu asi 11 procent, na které prý mají právo za poslední roky. Kvalifikovaný elektrikář si v průměru vydělá 21,49 eura za hodinu (asi 556 Kč/hod). Zaměstnavatelé tvrdí, že přidat nemohou, a naopak zvažují, že platy asi o deset procent sníží. „Bude to mít značné dopady na celou zemi. Nejen na stavebnictví, na celou ekonomiku,“ uvedl podle agentury Reuters Eddie Keenan z Federace stavebních společností (CIF).

Stávka není časově omezena a účastní se jí asi 10 500 elektrikářů. Od loňska, kdy se irská ekonomika po letech silného růstu ocitla v recesi, je to v odvětví první protest takového rozsahu. Demonstruje se přitom v mnoha závodech, letištěm v Dublinu počínaje a výrobcem čipů Intel konče.

Odboráři jsou připraveni pomoci

„S tím, co nám nabízejí, nemůže nikdo vyjít,“ poznamenal jeden z demonstrantů Pat Mooney, který teď provádí práce na stadionu Lansdowne Road Stadium v Dublinu, který se rekonstruuje. „Naši členové jsou odhodlaní se s tím vypořádat, jinak můžeme klidně hodit vercajk do řeky,“ dodal.

Elektrikáře podporuje odborová organizace SIPTU. Ta patří k největším v Irsku a sdružuje asi 200 000 členů. Předseda SIPTU Jack O'Connor řekl, že pokud si stávkující řeknou o podporu odborářů, svaz o ní bude hlasovat. Prý jsou ale připraveni se ke stávce připojit.