Indonésané volili nového prezidenta, údajně zvítězil Yudhoyono

Jakarta - V Indonésii skončily prezidentské volby, po sečtení 94 procent hlasů je podle neoficiálních výsledků vítězem dosavadní prezident Susilo Bambang Yudhoyono. Konečné výsledky má volební komise oznámit 27. července. O tom, kdo se stane novou, nebo staronovou, hlavou státu, rozhodovalo dnes v prvním kole voleb více než 170 milionů indonéských voličů.

„Domnívám se, že je jasné, že Yudhoyono zvítězil v prvním kole,“ řekl analytik Kevin O'Rourke.

Po předběžném sečtení 94 procent vzorku odevzdaných hlasů z vybraných volebních okrsků z celé země získal Yudhoyono podle Reuters 60,8 procent hlasů, což by stačilo k potvrzení jeho současného mandátu. Druhé kolo volby, tak zřejmě nebude nutné. Oficální výsledky budou ale zveřejněny až za téměř tři týdny.

Případné druhé kolo by bylo 8. září

Pro bývalou prezidentku Megawati Sukarnoputriovou, jejíž otec Sukarno byl první hlavou státu, se zřejmě vyslovilo 27 procent obyvatel země. Viceprezident Jusuf Kalla skončil s 13 procenty hlasů na třetím místě. Pokud by žádný z kandidátů nezískal 50 procent hlasů v prvním kole, bude se rozhodovat v kole druhém vypsaném na 8. září.

Hlasovací místnosti se otvíraly na ostrovech postupně, protože například hlavní město Jakarta má dvouhodinový časový posun oproti Papui. Podle agentury Reuters zatím nejsou hlášeny žádné násilnosti spojené s hlasováním, přičemž Papua je nepříliš klidná provincie. Všechna volební místa, kterých bylo více než půl milionu, se uzavřela v 8:00 SELČ. K zajištění bezpečnosti vláda mobilizovala 240 000 policistů.