Čínský prezident se nezúčastní summitu G8 kvůli nepokojům v Číně

Řím - Čínský prezident Chu Ťin-tchao, který se měl zúčastnit summitu skupiny G8 v Itálii, se rozhodl svou cestu přerušit a vrátit se do Číny. Důvodem je situace v autonomní ujgurské oblasti Sin-ťiang, kde si nepokoje vyžádaly přes 150 obětí na životech.

Prezident přiletěl do Itálie v neděli. Začátkem týdne se sešel se svým italským kolegou Giorgiem Napolitanem a premiérem Silviem Berlusconim. Premiér s ním hovořil o vzájemných ekonomických vztazích, zatímco Napolitano se věnoval otázce lidských práv v Číně.

Tchang Cheng, čínské velvyslanectví v Římě

„Vzhledem ke zhoršení nepokojů v Sin-ťiangu se prezident Chu Ťin-tchao rozhodl k předčasnému návratu do Číny a summitu G8 se nezúčastní.“

Včerejší den čínský prezident trávil v Benátkách a v toskánské Florencii a Pise, kde žije velký počet čínských přistěhovalců pracujících v textilním průmyslu. Z Toskánska se vydal zpátky do Číny. I přes odjezd Chu Ťin-tchaa bude čínská delegace na summitu, který dnes po poledni začíná, přítomna.

V úterý v ujgurském hlavním městě Urumči vypukly nové nepokoje, když se do ulic vydaly tisíce příslušníků čínského etnika Chan. Vyzbrojeni kyji a mačetami se vydali pomstít za nepokoje, do nichž byli v předchozích dnech zapojeni muslimští Ujguři a jež si vyžádaly 156 mrtvých a více než tisícovku zraněných.