Čína popraví osoby odpovědné za mrtvé při nepokojích v Sin-ťiangu

Urumči - Čína tvrdí, že má situaci v Sin-ťiangu po nepokojích pod kontrolou. Do správního střediska Urumči najely mnohatisícové posily policie a vojáků. Pro čínské vedení je harmonické soužití národnostních i náboženských skupin a stabilita státu naprostým základem. Šéf čínské komunistické strany v Urumči Li Č' dnes oznámil, že osoby, které jsou odpovědné za mrtvé při nepokojích ve správním středisku, budou popraveny. Podle posledních zpráv zahynulo během incidentů přes 150 lidí a 1000 dalších bylo zraněno. O závažnosti situace v provincii Sin-ťiang svědčí i to, že kvůli nepokojům prezident Chu Ťin-tchao narychlo odjel ze summitu G8.

V ulicích hlavního města provincie Sin-ťiang hlídkují tisíce ozbrojených vojsk a policistů. V Urumči platí zákaz vycházení a úřady tvrdí, že mají situaci pod kontrolou. Ale fakt, že prezident Chu Ťin-tchao kvůli nepokojům narychlo odjel ze summitu G8, je známkou, že situace je opravdu vážná.

V Urumči podle očitých svědků vše připomíná stanné právo. Nad městem létají vrtulníky, které rozhazují letáky. Ty vyzývají obyvatele ke klidu. K uklidnění situace vyzývá i místní rozhlas. Po ulicích jezdí auta s tlampači, ty rozhlašují, aby lidé nenosili zbraně. Stovky příslušníků polovojenské policie střeží hlavní přístupové cesty k ujgurským čtvrtím a na hlavní náměstí, kde nepokoje začaly. Většina policistů je vybavena štíty a pendreky, jen část z nich má navíc pušky s nasazenými bajonety.

Video Události, komentáře o nepokojích v Číně
video

Události, komentáře o nepokojích v Číně

Události, komentáře o nepokojích v Číně

08.07.09

Reportáž Evy Pláničkové

Čína má prý situaci v Sin-ťiangu pod kontrolou

Po masivním zatýkání posledních dní zůstávají ve vazbě stovky lidí. Peking z násilností viní spiknutí zahraničních sil. Za jeho vůdkyni označuje 62letou ujgurskou podnikatelkou Rebiju Kadírovou žijící po mnoha letech čínského věznění v americkém exilu.

Rebija Kadírová:

„Čína obvinila můj lid z číření terorismu v oblasti. My ale nejsme teroristi. To čínská vláda musí skončit s etnicky motivovaným zabíjením.“

Kadírová byla jednou z nejúspěšnějších ujgurských podnikatelek v historii. Stala se milionářkou, ale v roce 2001 byla odsouzena na pět let čínskými úřady za prozrazování státního tajemství. Po pěti letech vězení dostala možnost emigrovat do USA, kde žije dodnes.

Nedávno byla zvolena šéfkou Ujgurského světového kongresu, což je organizace, která bojuje za práva Ujgurů. Kadeerová tvrdí, že ji nejde o separaci ujgurské autonomní provincie, že pouze chce, aby zde čínská vláda dodržovala lidská práva a aby Ujguři měli ta samá práva, jako mají Číňané. Čínská vláda tvrdí, že Kadírové jde o separaci oblasti, a že dokonce je její organizace součástí al-Káidy, což ona ale vehementně odmítá.


„Kadeerová svět klame. Soustavně se snaží rozervat čínské území a zničit harmonický vztah mezi obyvateli Sin-ťiangu. Žádáme mezinárodní společenství, aby to netolerovalo a nijak jí nepomáhalo,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Své znepokojení kvůli nepokojům v Sin-ťiangu vyjádřily Spojené státy. Americká ministryně zahraničí Clintonová vyzvala ke zdrženlivosti a prohlásila, že nejnaléhavější je ukončit násilí. Nepokoje si od víkendu vyžádaly již přes 150 obětí a přes 1000 zraněných.

Čína obsadila severozápadní provincii Sin-ťiang v roce 1949, stejně jako Tibet. Ani po šedesáti letech se ale velká část tamních obyvatel necítí součástí čínského národa.