V Polsku chtějí kvůli kruhovému objezdu porazit Hitlerův strom

Jaslo (Polsko) - V polském městě musí zeleň ustoupit dopravě. Starostka polského města Jaslo chce porazit víc než šedesátiletý dub v centru města. Strom má totiž zmizet kvůli novému kruhovému objezdu. Dub na místě nechal zasadit během druhé světové války u příležitosti svých narozenin Adolf Hitler. Se záměrem starostky strom pokácet ovšem nesouhlasí většina obyvatel téměř čtyřicetitisícového města.

„Aby tu mohl být vybudován kruhový objezd, tak musí být ten strom pokácen. Od jednoho obyvatele jsme ale zjistili, že to není obyčejný strom. Tenhle dub byl totiž zasazen jako pocta k narozeninám Adolfa Hitlera během 2. světové války. Tedy na počest muže, který dovolil, aby 95 procent našeho města bylo před 65 lety zničeno,“ namítá starostka Maria Kurowska.

Ne všichni obyvatelé mají ale stejný názor. Kazimierz Polak, který byl před 67 roky svědkem sázení stromu, je přesvědčen, že dub by pokácen být neměl. Nikomu neublížil a nenese žádnou vinu, říká. „Bylo to v roce 1942, když sem Němci přinesli semeno dubu a zasadili ho tu v centru města se všemi poctami i kapelní hudbou,“ vzpomíná Polak.

Video V Polsku chtějí kvůli kruhovému objezdu porazit Hitlerův strom
video

V Polsku chtějí kvůli kruhovému objezdu porazit Hitlerův strom

/*json*/{"map":{"lat":49.7486652491,"lng":21.4744949341,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Jeho otec mu tehdy řekl, že jsou narozeniny Hitlera a že semeno pochází z rakouského Branau, kde se Hitler narodil. Obyvatelé Jasla teď hledají řešení, co se stromem. Někteří tvrdí, že by ve městě neměla po Hitlerovi zbýt žádná vzpomínka. Jiní zase navrhují strom přemístit.

Němci vpadli do Polska 1. září 1939. Právě Jaslo má na okupaci kruté vzpomínky. Koncem roku 1944, kdy se začala přibližovat Rudá armáda, nacisté město vyplenili. Z původních 1200 domů zbylo pouhých 39.