Výbuch v afghánském Lógaru si vyžádal nejméně 25 mrtvých

Kábul - Nejméně 25 lidí dnes zahynulo při pumovém útoku v provincii Lógar, kde vybuchla nálož v automobilu v okamžiku, kdy se k němu sjeli policisté projíždějící v konvoji. Oznámila to agentura AFP, podle níž je mezi mrtvými 21 civilistů a čtyři policisté. Podle předchozích zpráv jsou mezi mrtvými i žáci blízké školy. Agentura AP s odvoláním na policejního šéfa provincie Mustafu Chána upřesnila, že nejprve se na jedné z křižovatek převrátil nákladní automobil naložený dřevem. Když se k němu sjeli policisté, vybuchla nálož, která mohla být ukrytá mezi nákladem a odpálená na dálku.

Agentura Reuters uvedla, že bomba v automobilu vybuchla před školou a mezi mrtvými je podle jejích informací nejméně 12 studentů. Afghánští ozbrojenci pravidelně útočí s pomocí náloží nastražených u silnic proti afghánským i zahraničním vojákům, ale jejich nejčastější obětí se stávají civilisté.

V jižním Afghánistánu zemřeli dva koaliční vojáci

Výbuch nálože nastražené u silnice v jižním Afghánistánu dnes zabil dva americké vojáky. V této oblasti působí v rámci mnohonárodních sil i čeští vojáci, podle generálního štábu Armády ČR jsou všichni čeští vojáci v pořádku.

Síly NATO na jihu Afghánistánu působí mimo jiné v provincii Hílmand, kde minulý týden zahájili příslušníci americké námořní pěchoty novou velkou operaci proti ozbrojencům hnutí Taliban, kteří v této provincii mají silnou pozici. Ofenziva v Hílmandu nazvaná Operace úder mečem začala v době, kdy je povstalecké násilí na nejvyšší úrovni od roku 2001, kdy Spojenými státy vedená invaze svrhla vládu Talibanu.