V Urumči panuje napjatý klid, tisíce vojáků kontrolují situaci

Peking/Urumči - Čínské pořádkové jednotky zcela ovládly Urumči, hlavní město oblasti Sin-ťiang na severozápadě země. Úřady mluví o patnácti stovkách zatčených. Od neděle tam při etnických nepokojích zemřelo minimálně 156 lidí. Vláda obviňuje z rozpoutání násilností exilové Ujgury. Ti to odmítají a zároveň tvrdí, že mrtvých je až čtyři sta.

Ulice rozbouřeného Urumči zaplavily tisíce čínských vojáků a panuje v nich napjatý klid. Místní se ale bojí, co se stane, až vojáci odejdou.

I když letiště v Urumči funguje normálně, situaci cestujícím komplikuje blokáda mobilních technologií. „Nefunguje internet, nefunguje posílání SMS zpráv. Jediné informace, které se k nám dostanou, jsou od přátel ze Spojených států, kteří se nám dovolají. Máme trochu strach, protože nevíme, jak je situace vážná,“ popisuje turistka Naoko Kozuki.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Telefonát Tomáše Etzlera

Události - 9. 7. 2009

Situace v Urumči je stále napjatá

Bez komentáře: Bezpečnostní opatření v Urumči


Devítičlenný stálý výbor politického byra ÚV Komunistické strany Číny se usnesl, že etnické nepokoje v Sin-ťiangu zorganizovaly „zahraniční síly“. Exilová ujgurská podnikatelka a politička Rebija Kadírová, která stojí v čele Světového ujgurského kongresu, ale obvinění odmítla. Na druhou stranu obvinila Čínu, že snižuje počet obětí, podle Kadírové čínští policisté zastřelili či ubili 400 Ujgurů.

Sin-ťiang patří mezi ohniska etnického napětí, která Peking přísně kontroluje. Ke zhoršování situace přispívá rozvírající se ekonomická propast mezi Ujgury a Chany, vládní zákroky proti ujgurské kultuře a náboženství a příliv migrantů, převážně Chanů, kteří nyní v Urumči tvoří většinu a jejich počet se zvyšuje v celém Sin-ťiangu.


Peking si nemůže dovolit ztratit kontrolu nad rozlehlým územím, které leží na strategickém místě a hraničí s Ruskem, Mongolskem, Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem, Afghánistánem, Pákistánem a Indií, má značné zásoby ropy a je v rámci Číny největším producentem zemního plynu.

Kvůli násilí v Sin-ťiangu ve středu předčasně přerušil čínský prezident Chu Ťin-tchao návštěvu Itálie, kde se měl zúčastnit summitu G8, a vrátil se do vlasti, aby mohl sledovat nový vývoj.

Li Č', šéf komunistické strany v Urumči, ve středu prohlásil, že pro účastníky násilných protestů, kteří se uchýlili k „nelidským prostředkům“ a vraždili při nepokojích v tomto etnicky rozděleném městě, bude požadovat trest smrti.

Turecko nabízí Kadírové azyl

Situace v Sin-ťiangu znepokojuje hluboce Turecko, jehož obyvatelstvo je s Ujgury etnicky spojeno. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že Turecko je připraveno udělit pobytové vízum Rebije Kadírové. Ta o něj v USA, kde žije v exilu od roku 2005, dvakrát neúspěšně žádala. V Turecku našlo azyl mnoho Ujgurů, jejichž jazyk patří do turecké lingvistické skupiny.   

Erdogan rovněž vyjádřil značné znepokojení nad „krutostmi“ v Sin-ťiangu. Zdůraznil, že Ankara bude u všech mezinárodních instancí vyzývat čínské úřady ke zdrženlivosti. Turecko nicméně není stoupencem nezávislosti Sin-ťiangu.